Tutaj jesteś

Indeks prędkości opon w samochodzie

25 marca 2020 Mechanika


Z dużą dozą prawdopodobieństwa, jeżeli posiadamy własny samochód w końcu spotkamy się z takim stwierdzeniem jak indeks prędkości opon. Zapewne teraz rzesza osób, która świeżo zakupiła auto zastanawia się czym jest dokładnie owy indeks.

Indeks prędkości opon

Otóż jest to, krótko mówiąc, maksymalna dozwolona prędkość, z jaką może się poruszać nasz pojazd, w którym zamontowana jest dana opona, pod maksymalnym obciążeniem określonym za pomocą indeksu nośności. Miejmy na uwadze, iż wyżej wspomniane wskaźniki są od siebie zależne. Dlatego w przypadku, gdy zakładamy opony w danym aucie zawsze należy na nie patrzeć, ponieważ jest to sztandarowa sprawa. Pewnie nie raz się zastanawialiśmy, gdzie możemy znaleźć indeks prędkości opon. Indeks ukazany jest za pomocą litery umieszczonej na ścianie bocznej opony. Wcześniej znajduje się liczba, która definiuje maksymalną nośność. Jeśli na końcu widzimy literkę V oznacza to, że nasz samochód może jechać z maksymalną prędkością 240 km/h. Często pojawia się także pytanie, czy można używać opon o różnych indeksach prędkości. To rozwiązanie jest jest zalecane. Jednak rekomendowane jest, aby opony o niższej wartości założyć na przedniej osi pojazdu, nie patrząc na to czy auto ma napęd na przednie, tylne czy na cztery koła. Podejmując taką decyzję może przeciwdziałać ewentualnej nadsterowności naszego samochodu. Wszystkie opony należy dopasować do naszego pojazdu, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji. Jednakże najważniejsze w tym wszystkim jest, żeby nie jeździć szybciej niż pozwala na to najniższy indeks prędkości zamontowanych opon. Najlepszym wyjściem będzie, jeśli opony będą tego samego typu i o takim samym indeksie prędkości. Mogłoby się wydawać, iż indeksy prędkości oznaczają tylko prędkość.

Jednak jest troszeczkę inaczej

Indeks oznacza również przyczepność, stabilność na zakrętach oraz zużycie bieżnika opony, co jest naprawdę ogromnym atutem. Jeżeli chcemy mieć doskonałą przyczepność, a także krótsze hamowanie warto zainwestować w droższy samochód. Minusem tego rozwiązania jest szybsze ścieranie bieżnika oraz pogorszenie osiągów. Oczywiście taka sytuacja może mieć miejsce w zimie, gdy warunki na drodze nie są zbyt sprzyjające. Dlatego indeksy, które pozwalają na dosyć dużą prędkość auta zalecane są przede wszystkim osobom, które żyją w ciepłym klimacie. Wiele osób nie zdaje sobie także sprawy, jakie mogą być skutki montażu opon z niewłaściwym indeksem prędkości. Jest to jeden z ważniejszych czynników.Postępując w niewłaściwy sposób może się zdarzyć, iż opona wystrzeli powodując groźny wypadek. Dodatkowo możemy nie dostać odszkodowania. Pamiętajmy, że opony niedopasowane do samochodu tracą gwarancję producenta. Może się również zdarzyć, iż policjant wystawi nam mandat za źle dopasowane opony, dlatego jest to tak ważna sprawa. Nie należy tego lekceważyć tylko zastosować się do wyżej wymienianych porad. W sytuacji, gdy wszystko wykonamy tak jak trzeba, nie zostaniemy ukarani mandatem oraz zwiększymy nasze bezpieczeństwo na drodze.

Redakcja flamingwheels.pl

Witaj na blogu flamingwheels.pl, na którym tworzymy praktyczne poradniki dla kierowców i fanów mechaniki, motoryzacji i męskiego stylu życia. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

wał kardana motocykl

Wał Kardana

5 czerwca 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?