Przed czym zabezpiecza folia ochronna PPF?

Współczesne lakiery samochodowe charakteryzują się niską twardością i niewielką grubością. To czyni je podatnymi na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe oddziaływanie czynników atmosferycznych i znacząco ogranicza możliwości ich polerowania. Jednym ze sposobów na ochronę karoserii i zachowanie jej pierwotnej estetyki są folie ochronne. Folie ochronne aplikuje się na całość karoserii lub na wybrane jej elementy. Ich zadaniem jest ochrona powłoki lakierniczej przed uszkodzeniami i czynnikami szkodliwymi.

Jedną z najczęściej wybieranych przez kierowców powłok ochronnych jest folia ochronna PPF. Folia PPF jest uważana za najbardziej skuteczny produkt na rynku. Za jej wyborem przemawiają liczne zalety, m.in. zdolność folii do samoregeneracji pod wpływem ciepła. Ekspozycja folii na promieniowanie słoneczne lub działanie ciepłej wody powoduje zabliźnienie się rys i zadrapań, dzięki czemu powłoka przez długi czas zachowuje nie tylko właściwości ochronne, ale i estetyczny wygląd.

Przed czym właściwie chroni folia ochronna PPF?

Normalne użytkowanie naraża pojazd na działanie licznych czynników szkodliwych. Obok zdarzeń drogowych na wygląd i stan karoserii wpływają:

  • czynniki mechaniczne (kamienie, piasek, ostre elementy odzieży i akcesoriów użytkowników pojazdu),
  • czynniki biologiczne (owady, ptasie odchody, pyłki kwiatów),
  • czynniki atmosferyczne (promieniowanie UV, kwaśne deszcze),
  • czynniki cywilizacyjne (sól drogowa, sadza, akty wandalizmu).

Folia ochronna PPF to produkt premium o wszechstronnym działaniu. Jej podstawową zaletą jest prezencja. Po nałożeniu folia jest praktycznie niewidoczna gołym okiem. Zapewnia idealną klarowność, trwałość oraz odporność na przebarwienia. Nie odkleja się, nie przebarwia, nie ulega zmatowieniu. W wielu przypadkach aplikacja folii pozwala wyciągnąć kolor lakieru, który zyskuje na głębi i intensywności. Walory estetyczne folii PPF idą w parze z walorami użytkowymi. Dzięki swoim parametrom folia ochronna skutecznie zabezpiecza przed:

  • blaknięciem lakieru pod wpływem działania promieniowania UV,
  • odpryskami od kamieni,
  • piaskowaniem,
  • wżerami od owadów i ptasich odchodów,
  • atakami wandalizmu,
  • przecierkami parkingowymi.

W praktyce oznacza to ochronę lakieru przed praktycznie wszystkimi niekorzystnymi czynnikami, na jakie karoseria samochodowa jest narażona podczas codziennej eksploatacji pojazdu. Co ważne, folia zachowuje właściwości ochronne aż do momentu jej demontażu. Niektórzy producenci oferują nawet 15 lat gwarancji na swoje folie ochronne, co w przypadku większości kierowców przekłada się na jednorazową aplikację powłoki ochronnej w trakcie użytkowania danego pojazdu. Folia PPF może być z powodzeniem aplikowana na samochodzie nowym, jak i używanym. W obu przypadkach nałożenie folii należy poprzedzić detailingowym czyszczeniem pojazdu, dzięki któremu karoseria doskonale prezentuje się pod transparentną warstwą ochronną.

Redakcja flamingwheels.pl