Tutaj jesteś

Czy możliwa jest sprzedaż auta na części?

28 marca 2023 Motoryzacja sprzedaż auta na części

Wyjątkowo stare, mocno zużyte samochody sprawiają dużo trudności swoim właścicielom. Z czasem nawet miłe wspomnienia i nostalgia nie są w stanie wynagrodzić ciągłych napraw, problemów z zapłonem, utratą mocy oraz borykania się z szeregiem innych usterek. Niestety większość wyeksploatowanych aut ma niewielkie szanse na znalezienie kupca za pośrednictwem klasycznej oferty, dlatego właściciele biorą pod uwagę sprzedaż samochodu na części. Czy jest to działanie zgodne z prawem?

Rozbiórka auta w świetle przepisów

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że samodzielne rozmontowanie auta na części jest nielegalne i grozi wysoką grzywną rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych, co związane jest z przepisami mającymi na celu ochronę środowiska. W samochodzie znajdują się płyny oraz substancje, które po przedostaniu się do gleby mogą stanowić zagrożenie dla życia oraz zdrowia okolicznych mieszkańców. Kolejnym czynnikiem, który przyczynił się do zakazu samodzielnego demontażu, jest porzucanie niechcianych części w miejscach do tego nieprzeznaczonych – najczęściej lasach lub terenach zielonych. Jedyną legalną metodą pozbycia się wraku, starego lub niesprawnego auta jest sprzedaż pojazdu w całości bądź współpraca z firmą uprawnioną do rozbiórki samochodów.

Zakup niezależnie od stanu – oferta skupów

Najwygodniejszym sposobem na pozbycie się wysłużonego pojazdu jest kontakt ze skupem aut. Pierwszą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że firmy tego typu przyjmują samochody w dowolnym stanie technicznym – w tym pojazdy niezdolne do jazdy oraz modele, które nie znalazłyby wielu potencjalnych chętnych podczas samodzielnej sprzedaży. Skup aut Ursus oferuje swoim klientom wyjątkowo szybką obsługę zgłoszenia oraz rzetelną wycenę z udziałem rzeczoznawcy, dzięki czemu odsprzedaż na części przebiega nie tylko sprawnie, ale również pozwala otrzymać gotówkę do ręki wraz z podpisaniem umowy o sprzedaży. Co więcej, skup dysponuje własną lawetą, dzięki czemu odbiór niesprawnego pojazdu lub wraku nie nastręcza żadnych trudności.

Sam proces sprzedaży został skrócony do niezbędnego minimum, co jest znakomitą wiadomością dla osób, które cenią sobie swój czas. Po dostarczeniu skupowi niezbędnych informacji na temat auta zostaje przeprowadzona bezpłatna wycena wstępna, a jeżeli warunki są satysfakcjonujące, właściciel samochodu może umówić się na oględziny z udziałem rzeczoznawcy oraz pracownika skupu w dogodnym miejscu. Inspekcja ma na celu zweryfikowanie podanych wcześniej danych, a także obejrzenie wszystkich elementów samochodu, których nie było widać na dostarczonych zdjęciach. Na podstawie opinii fachowca ustalana jest finalna wysokość oferty, której przyjęcie zależy od decyzji właściciela auta. Współpraca ze skupem przebiega wyjątkowo sprawnie, dzięki czemu auta można pozbyć się w ciągu kilkudziesięciu godzin i cieszyć się wolną przestrzenią na podjeździe lub w garażu.

Redakcja flamingwheels.pl

Witaj na blogu flamingwheels.pl, na którym tworzymy praktyczne poradniki dla kierowców i fanów mechaniki, motoryzacji i męskiego stylu życia. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?