Tutaj jesteś

Pojazdy akumulatorowe Melex – jak działają?

7 listopada 2022 Lifestyle Pojazdy akumulatorowe Melex


Melex to przede wszystkim nazwa firmy produkującej pojazdy akumulatorowe dla dorosłych. W związku z tym, że konstrukcje te na przestrzeni lat nie doczekały się praktycznie żadnej konkurencji, ich nazwa ta stała się synonimem pojazdu elektrycznego. Jak on działa i skąd wynika jego niezaprzeczalna funkcjonalność?

Jak działa Melex? Elektryczny napęd

Sercem urządzenia jest elektryczny układ napędowy, który składa się z baterii akumulatorów (najczęściej o napięciu 48 V) i silnika prądu zmiennego. Nominalne napięcie ogniw wynika ze sposobu ich połączenia. Zamiast konstruować baterię o napięciu 48 V, producenci Melexów łączą szeregowo 8 ogniw o napięciu 6 V każda. Do napędzania pojazdu stosuje się silnik prądu przemiennego, co wiąże się z koniecznością zainstalowania falownika i prostownika. Silnik przemienny jest montowany w Melexach nieprzypadkowo. Dzięki niemu pojazd:

  • zapewnia lepsze warunki sterowania rozruchem i przyspieszeniem,
  • generuje dużą moc,
  • charakteryzuje się zwiększoną żywotnością.

Wózki akumulatorowe Melex — zasada działania

Po naładowaniu akumulatorów wózka i włączeniu silnika, baterie — poprzez falowniki — zasilają silnik prądu przemiennego. Dzięki zastosowaniu elektronicznego systemu sterowania użytkownik może z łatwością kontrolować przyspieszenie pojazdu i jednocześnie ograniczyć zużycie energii. Sam układ napędowy to jednak nie wszystko. Typowy Melex jest też wyposażony w prostownik elektryczny, którego zadaniem jest konwersja napięcia sieciowego 230 V do napięcia 48 V. Oprócz tego posiada on bezpośrednie wyprowadzenia z akumulatora na inne, zasilane napięciem stałym odbiorniki elektryczne. Pojazdy akumulatorowe Melex mogą być wyspecjalizowane do wielu różnych zastosowań, w tym jako samojezdne wózki medyczne, transportowe, turystyczne itd.

Pojazdy akumulatorowe Melex

Melexy to pojazdy akumulatorowe dla dorosłych, które są stale dopracowywane pod kątem technicznym. Najnowsze modele tej firmy (oprócz dużego potencjału adaptacyjnego) wyróżniają się możliwością wyposażenia w szereg dodatkowych udogodnień, takich jak:

  • kompletne, przeznaczone do jazdy dziennej i nocnej oświetlenie LED,
  • gniazdko zapalniczki samochodowej 12 V,
  • dodatkowe uchwyty na torby, akcesoria na napoje,
  • system automatycznego uzupełnienia wody w akumulatorach,
  • wygodne, specjalnie wykończone fotele,
  • zmiana koloru pojazdu zgodnie z paletą RAL itd.

Jak widać, wózki akumulatorowe Melex stają się coraz bardziej zaawansowanym środkiem transportu. Za sukces tej marki odpowiada przede wszystkim układ zasilania, który dostarcza pojazdom odpowiednią ilość energii.

Redakcja flamingwheels.pl

Witaj na blogu flamingwheels.pl, na którym tworzymy praktyczne poradniki dla kierowców i fanów mechaniki, motoryzacji i męskiego stylu życia. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?