Tutaj jesteś

Jak odczytywać oznaczenia na szybach samochodowych?

29 marca 2020 Lifestyle


Na szybach samochodowych umieszczone są liczne odznaczenia. Oznaczenia na szybach samochodowych nie są umieszczane przypadkowo, każde z nich ma swoje znaczenie. Dzięki nim możemy się dowiedzieć między innymi i dacie produkcji auta czy rodzaju szyby jaka została w nim zastosowana.

Oznaczenia na szybach samochodowych

Jednym z najczęściej występujących na szybach samochodowych oznaczeń jest umieszczony w okręgu znak E1. Każdy kierowca powinien być świadomy tego, że jest to standardowy znak homologacyjny, powszechnie stosowany na terenie niemal całej Europy. W tym przypadku należy dodać również, że przy literze E w okręgu wcale nie musi być umieszczona cyfra 1. Może być zupełnie inna np. auta pochodzenia polskiego mają oznaczenie E20, a francuskiego E2. Oznacza to, że cyfra umieszczona w okręgu przy literze E mówi o tym, z jakiego kraju pochodzi dane auto. Na szybach samochodowych znajduje się również tajemniczy znak 43R. Ten i kolejne pod względem numerycznym oznaczenia informują o numerze z regulaminu homologacji Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ.

Nazwa producenta szyby w zdecydowanej większości przypadków umieszczana jest na samym szczycie kolumny oznaczeń. Co ważne, nie zawsze oznaczenie musi się wiązać z konkretną nazwą pojazdu, często może być to po prostu znaczek przedstawiający logo konkretnej marki. Warto mieć na uwadze, że jeżeli takiego oznaczenia nie ma może to oznaczać, że szyba w aucie nie jest oryginalna ( co szczególnie ważne będzie w przypadku podejmowania decyzji o zakupie pojazdu).

Na szybie samochodu powinien znajdować się także dość długi kod zawierający zarówno liczby jak i cyfry. Taki kod informuje o rodzaju zastosowanej szyby. W tym przypadku nie ma kodu uniwersalnego i w zależności od tego czy mamy do czynienia ze standardem amerykańskim, europejskim czy jakimkolwiek innym kod dla takich samych typów szyb może się nieco różnić. W niektórych przypadkach na szybie nie umieszcza się kodu, a po prostu napis laminated, co oznacza, że w tym pojeździe zastosowana została szyba laminowana. Dodatkowo jeśli pod napisem umieszczona jest cyfra II oznacza to, że jest to szyba podwójna.

Data produkcji

W okolicy oznaczenia typu szyby znajduje się kolejny znak w postaci liczby i kilku kropek. Takie oznaczenie to nic innego jak informacja o orientacyjnej dacie produkcji szyby. Liczba w tym przypadku oznacza rok produkcji (np. 97 to rok 1997,12 to rok 2012, 15 to rok 2015 itp.). Natomiast ilość kropek uzależniona jest od miesiąca w którym gotowa szyba opuściła fabrykę. Przed liczbą umieszczane są kropki odpowiadające miesiącom od stycznia do czerwca, za cyfra natomiast odpowiadające miesiącom lipiec- grudzień. Po każdej ze stron nie może się znajdować więcej niż 6 kropek. Takie oznaczenia są niezwykle istotne w przypadku zakupu pojazdów pochodzących z rynku wtórnego. Data produkcji i logo producenta to ważne informacje, które mogą wiele powiedzieć o historii danego pojazdu. Przede wszystkim szyba nie może być młodszą niż pojazd – w takim przypadku oznaczać może, że auto brało udział w jakimś wypadku, a zatem jego stan techniczny, a tym samym bezpieczeństwo jazdy może budzić dość duże wątpliwości.

Redakcja flamingwheels.pl

Witaj na blogu flamingwheels.pl, na którym tworzymy praktyczne poradniki dla kierowców i fanów mechaniki, motoryzacji i męskiego stylu życia. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?