Regeneracja turbosprężarki, pomp wtryskowych, filtra DPF – czy warto?

Zużytą lub zepsutą część samochodową można wymienić na nową, ale często można poddać ją również regeneracji. Czy warto regenerować części samochodowe?

Na czym polega regeneracja części samochodowych?

Regeneracja części samochodowych, na przykład regeneracja pomp wtryskowych, turbosprężarek czy regeneracja filtra DPF, jest procesem, który ma na celu przywrócenie ich pierwotnej sprawności.

W ramach regeneracji rozbiera się części, wymienia zużyte lub zniszczone elementy, dokładnie je czyści, a następnie składa i testuje ich sprawność.

Części samochodowe regenerowane są już od wielu lat, a sam proces ma szereg zalet. Przede wszystkim jest tańszy niż zakup nowego komponentu, ale również wspiera ekologię, ponieważ części, które mogą być zregenerowane, nie zaśmiecają środowiska.

Jakie części samochodowe można regenerować?

Procesowi regeneracji można poddawać różne części samochodowe. Najczęściej są to elementy silnika, układu wydechowego, napędowego i zawieszenia.

Nie regeneruje się natomiast części jednorazowego użytku, a także tych, które są kluczowe dla bezpieczeństwa pojazdu, na przykład elementów układu hamulcowego, poduszek powietrznych.

Regeneracja turbosprężarek

Jedną z często prowadzonych usług jest regeneracja turbosprężarki. Zakup nowej związany jest ze sporym wydatkiem, zatem jej regeneracja pozwala na zaoszczędzenie niemałej kwoty.

Regeneracja pomp wtryskowych

Pompy wtryskowe również mogą być poddane regeneracji. W trakcie prac wymienia się między innymi zaworki, uszczelniacze i inne elementy pompy oraz myje się ją w myjce ultradźwiękowej.

Regeneracja filtra DPF

Często zlecana jest też regeneracja DPF, czyli filtra cząstek stałych. Usługa obejmuje wtedy dokładne czyszczenie DPF z zanieczyszczeń z użyciem przeznaczonych do tego celu środków chemicznych zmiękczających sadzę i pomagających w jej wypłukaniu.

Inne części, które mogą być regenerowane:

  • koło dwumasowe, tzw. dwumasa,
  • alternator,
  • przekładnia kierownicza,
  • sworznie wahaczy,
  • wał korbowy,
  • tylna belka zawieszenia.

Czy warto regenerować części samochodowe?

Regeneracja części w samochodzie niesie za sobą wiele korzyści. Części regenerowane są niedrogie – zwykle kosztują nawet o połowę mniej od nowych i oryginalnych komponentów. Regeneracja to również lepsze dopasowanie i dłuższa trwałość elementów niż w przypadku tanich zmienników. Wiele warsztatów udziela także gwarancji na regenerowane przez siebie części.

Obecnie usługi regeneracji części samochodowych dostępne są w wielu warsztatach w kraju, między innymi w mieście Kraków. Adresy warsztatów można znaleźć online.

Redakcja flamingwheels.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *