Tutaj jesteś

Nie straszny dzwon – oświadczenie sprawcy kolizji

23 marca 2020 Lifestyle


Codzienność na polskich drogach – chyba każdy kierowca zna tą naszą rzeczywistość. Poranne i popołudniowe korki potęgują tylko frustrację i poddenerwowanie. Dodatkowo często z tym wszystkim w parze idzie zmęczenie i rozkojarzenie. Prawie zawsze kończy się to tak samo – kolizja drogowa. Z roku na rok słyszymy i widzimy w raportach rosnące statystyki kolizji i wypadków drogowych, dlatego jeśli jesteś kierowcą, niestety ale razem z tym rośnie też prawdopodobieństwo, że kolizja spotka właśnie ciebie (odpukać w niemalowane).

No ale co wtedy?

W pierwszej chwili, to oczywiste, doznasz szoku (mniejszego lub większego – to zależy od tego jak radzisz sobie ze stresującymi sytuacjami i na ile poważna była ta, w której brałeś właśnie udział). Ochłoń szybko i oceń sytuacje. Zabezpiecz miejsce zdarzenia upewniając się, że uczestnikom ruchu nie zagraża niebezpieczeństwo. Sprawdź czy tobie nic się nie stało, czy inni uczestnicy kolizji są cali? Jeśli nikt nie ucierpiał i sytuacja jest już opanowana, można przejść do szacowania szkód. Zrób zdjęcia z każdej możliwej strony – one ułatwią ci sprawy w momentach spornych. Na miejsce zdarzenia nie zawsze jest wzywana policja, bardzo często winowajca ma świadomość, że to on zawinił, więc wtedy można sporządzić – co jest też głównym tematem tego artykułu – oświadczenie sprawcy kolizji.

Co to jest?

To nic innego jak dokument, w którym sprawca wypadku przyznaje się do spowodowania zdarzenia, co później, w przypadku braku obecności służb mundurowych w miejscu wystąpienia owego incydentu, jest podstawą do wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) dla poszkodowanego i dlatego nie wolno o tym zapomnieć. Oświadczenie sprawcy może być sporządzone odręcznie na zwykłej kartce papieru. Oczywiście najlepiej mieć ze sobą gotowy wydruk (większość kierowców ma taki dokument przy sobie).
W oświadczeniu musi być jak najwięcej informacji odnośnie zdarzenia.
-Numery rejestracyjne pojazdów( ze wskazaniem winowajcy)
-Imiona i nazwiska uczestników (ze wskazaniem winowajcy)
-Numer polisy ubezpieczeniowej winowajcy
-Dokładny opis zdarzenia (dodatkowym ułatwieniem będzie sporządzenie szkicu)
-Miejsce i czas zdarzenia
-Marki i modele pojazdów
-Podpisy uczestników zdarzenia

Pamiętaj, że najważniejsze jest to aby w oświadczeniu sprawca uznał swoją winę i żeby można było dokładnie stwierdzić kto nim jest i jaki pojazd był przez niego kierowany. Gdy firma ubezpieczeniowa będzie miała problem by coś rozwikłać lub o czymś postanowić na pewno będzie próbowała się z tobą skontaktować i będzie to robić gdyż oświadczenie sprawcy kolizji to pierwszy, często jedyny i nie pełny dokument, na którym ubezpieczalnia musi bazować w momencie, gdy służby mundurowe są zbędne podczas incydentu. Polecam ci zatem poświęcić dwie minuty przed rozpoczęciem podróży wydrukować takie oświadczenie. Masz już tam gotowe rubryki, które trzeba tylko wypełnić. Wszystko co potrzebne jest już tam zawarte więc będąc w szoku istnieje dużo mniejsze prawdopodobieństwo że coś przeoczysz niż, że zapamiętasz wszystko, co powinieneś ująć w takim dokumencie.
Pamiętaj, zawsze unikaj kolizji zawsze gdy to możliwe i… Jedź bezpiecznie!

Redakcja flamingwheels.pl

Witaj na blogu flamingwheels.pl, na którym tworzymy praktyczne poradniki dla kierowców i fanów mechaniki, motoryzacji i męskiego stylu życia. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?