Jaki wybrać alkomat?

Każdy rozsądny kierowca powinien umieć zadbać o bezpieczeństwo na drodze. Niestety, nie zawsze tak bywa. Brawurowa jazda czy pod wpływem alkoholu prowadzi do wielu nieszczęśliwych wypadków, często nawet śmiertelnych. Wielu feralnych zdarzeń na drodze można uniknąć, wsiadając za kierownicę, tylko w trzeźwym stanie. Warto zatem zawsze mieć przy sobie dobry miernik, za pomocą którego, będzie można w każdej chwili zbadać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Jaki alkomat kupić, aby spełniał on wszystkie nasze oczekiwania i zawsze wskazywał w pełni wiarygodny wynik?

Dobry alkomat a bezpieczeństwo na drodze

Alkomat to niezawodne urządzenie z pomocą którego można zbadać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. To niezawodne urządzenie powinno znajdować się na wyposażeniu każdego kierowcy, który czasem sięga po procentowe trunki oraz lubi uczestniczyć w zakrapianych imprezach.

Każdy wysokiej alkomat, który pochodzi od znanego na rynku producenta, potrafi bardzo dokładnie zmierzyć zawartość nie tylko alkoholu spożytego w płynnej postaci, lecz także znajdującego się w przygotowanych posiłkach.

Obecnie na rynku dostępne są alkomaty w wielu wariantach. Najtańsze urządzenia działają w oparciu o czujniki półprzewodnikowe, a lepszej jakości urządzenia są wyposażone w czujniki elektrochemiczne. Podczas pomiaru między elektrodą pomiarową a elektrodą przeciwną wytwarzany jest prąd elektrodowy. Im jest większa liczba elektrod, tym więcej alkoholu znajduje się w wydychanym powietrzu. Wartość promili jest pokazywana na wyświetlaczu.

Najlepszym wyborem są takie alkomaty, które mierzą z dokładnością co najmniej 0,05 promila. Niestety, często bywa tak, że urządzenia gorszej jakości oraz jednorazowego użytku nie osiągają takiej wartości. Niezwykle ważne jest, aby wszystkie przyrządy cyfrowe były kalibrowane co 12 miesięcy. Tylko bowiem wówczas potrafią one zagwarantować w pełni wiarygodne wyniki pomiarów.

Jaki alkomat jest najlepszym wyborem?

Wielu kierowców spożywających alkomat bardzo często zastanawia się jaki alkomat kupić, aby mieć stuprocentową pewność, że ich nigdy nie zawiedzie.

Wybór tych urządzeń jest bardzo duży. Każdy klient zainteresowany zakupem ma do wyboru:

  • alkomaty półprzewodnikowe –które są przeznaczone do domowego. Działają one w ten sposób, że wydychane powietrze wpływa na sensor i w związku z tym powoduje zmianę rezystancji półprzewodnika. Urządzenia te są oferowane często w bardzo przystępnej cenie, ale ich wadą jest to, że nie są zbyt dokładne. Wykazują one podatność na inne substancje, niż alkohol, które to są obecne w wydychanym powietrzu. Na wynik może mieć wpływ dym tytoniowy lub spożycie cukierka miętowego
  • alkomaty elektrochemiczne -które do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykorzystują związki utleniające alkohol. Obecne w tych urządzeniach sensory elektrochemiczne cechuje bardzo wysoka dokładać. Takie alkomaty posiadają bardzo długą żywotność i potrafią służyć każdemu kierowcy niezawodnie przez szereg długich lat.

Redakcja flamingwheels.pl