Ford Fiesta – kultowy samochód Forda

Fiesta to jeden z najpopularniejszych modeli Forda nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jest to samochód osobowy reprezentujący klasę aut miejskich. Od kilku już dekad kierowcy doceniają liczne walory tego modelu.

Fiesta po raz pierwszy została zaprezentowana w 1975 r., a jej produkcja ruszyła rok później. Ta propozycja od Forda okazała się strzałem w dziesiątkę i szybko zdobyła popularność wśród kierowców. W 1977 r. omawiany model uplasował się na 3. pozycji w plebiscycie na Europejski Samochód Roku. Od tamtego czasu Fiesta niejednokrotnie zmieniała swoje oblicze, elastycznie dopasowując się do zmieniających się potrzeb rynku.

Od pierwszej do szóstej generacji

Pierwsze modele Fiesty były niewielkimi, 3-drzwiowymi hatchbackami o pojemności bagażowej wynoszącej 300 l. Napędzane były wyłącznie silniki kami benzynowymi o pojemnościach 0.9 l, 1.1 l oraz 1.3 l. Druga generacja wprowadziła bardziej pojemne silniki o większej mocy, niedużych zmian doczekało się także nadwozie. Specjaliści z serwisu Auto Plaza przypominają, iż w tamtym czasie (drugą generację produkowano w latach 1983-1989) Fiesta była najlepiej sprzedającym się modelem Forda w Europie. Kolejne generacje doczekały się licznych udoskonaleń. Szósta generacja wypuszczona na rynek w 2007 r. przyniosła wiele modyfikacji zarówno w zakresie wyglądu auta, jak i wyposażenia.

Siódma generacja Fiesty

Produkcję siódmej generacji Fiesty rozpoczęto w 2017 r. Kształtem nawiązuje do poprzedniczki, ale nowy Ford Fiesta ma nieco inne proporcje. Dzięki temu sylwetka auta nabrała większej dynamiki, a pojazd sprawia wrażenie większego. Uwagę przykuwa w szczególności wersja ST-Line, w której zastosowano ostro wycięte zderzaki oraz dodatkowe spoilery. Oprócz ST-Line dostępne są jeszcze 3 wersje: Titanium, Active (crossover) i Vignale (wersja ekskluzywna). Wnętrze nowej Fiesty różni się mocno od wcześniejszych generacji. 8-calowy ekran dotykowy i układ komunikacyjno-rozrywkowy SYNC 3 to tylko nieliczne z udogodnień, w jakie wyposażono auto.

https://www.autoplaza.com.pl/

Redakcja flamingwheels.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *