Alkomat policyjny czy osobisty?

W wyposażeniu kierowców coraz częściej obecne są alkomaty. Świadomość konsekwencji, jakie ma jazda pod wpływem alkoholu, rośnie z roku na rok. Zwiększyły się również grzywny i punkty karne za to naruszenie. Może wydawać się, że jesteśmy trzeźwi po imprezie klubowej, weselu lub imprezie domowej, ale alkomat policyjny może pokazać inaczej. Warto mieć takie urządzenie przy sobie, aby zachować bezpieczeństwo i uniknąć przykrych konsekwencji. Jaki alkomat wybrać? Policyjny czy osobisty?

Jakie są rodzaje alkomatów?

Najpopularniejszymi typami alkomatów są alkomaty półprzewodnikowe, elektrochemiczne i spektrofotometryczne. Ten pierwszy przeznaczony jest do użytku domowego. Dlaczego? Ponieważ błędy pomiarowe, jakie mogą wystąpić podczas testowania, skutkują fałszywie zwiększonymi lub znacznie obniżonymi wynikami. Coraz większą popularność zdobywają urządzenia elektrochemiczne. Taki alkomat policyjny świetnie nadaje się jako przenośny sprzęt dowodowy, dlatego coraz więcej osób w nie inwestuje. Alkomat spektrofotometryczny to profesjonalne urządzenie, stosowane na posterunkach policji i w szpitalach.

Alkomat osobisty czy policyjny?

Alkomat policyjny różni się nieco od tego do użytku osobistego. Musi on przebadać dużą liczbę osób w godzinę- w przypadku urządzenia używanego tylko przez nas nie ma takiej potrzeby. Duża ilość pomiarów w krótkim czasie pozwala policjantom na płynną pracę i zaoszczędzenie czasu. Nie można odmówić takim badaniom precyzji- granica błędu w alkomatach służb mundurowych wynosi od 0,01 mg/l do 0,02 mg/l. Niektóre profesjonalne urządzenia do mierzenia alkoholu w wydychanym powietrzu mają dwa tryby- aktywny i pasywny, który może być wykorzystywany do pomiaru u osoby, która jest nieprzytomna. Jeśli mamy na uwadze wysoką dokładność pomiaru, niezawodność oraz atest służb mundurowych, to alkomat policyjny jest wyborem idealnym. Posiadają one stabilne czujniki i mogą stanowić materiał dowodowy w sprawach sądowych. Dla każdego kierowcy ważne jest bezpieczeństwo, dlatego warto wziąć te zalety pod uwagę.

Alkomaty to bardzo przydatne urządzenia, w które powinni zaopatrzyć się wszyscy kierowcy, którzy nie są abstynentami. Nie tylko uchroni ich to przed mandatami za jazdę pod wpływem, ale także zapobiegnie ewentualnym tragediom. Zastanawiając się, czy kupić alkomat policyjny lub osobisty, odpowiedź jest prosta- to zależy. Jeśli pragniemy wysokiej skuteczności, precyzji oraz uznanego dowodu w sądzie, to warto wybrać urządzenie polecane przez służby mundurowe.

Redakcja flamingwheels.pl