Tutaj jesteś

Sprzedaż samochodu

19 marca 2020 Motoryzacja


Chcąc zakupić nowy samochód musimy liczyć się ze sprzedażą poprzedniego. Jest to proces trochę czasochłonny, jednak warto wziąć się za niego jak najszybciej. Sprzedaż samochodu wiąże się z dopięciem kilku podstawowych i niezbędnych formalności. Nie warto z nimi zwlekać, jeśli chcemy jak najszybciej zmienić pojazd.

Sprzedaż samochodu

Jeśli sprzedajemy samochód osobie prywatnej, początkowo musimy zebrać komplet wszystkich dokumentów ze starego samochodu. Jest to niezbędne, ponieważ nowy właściciel musi posiadać dowód rejestracyjny i polisę OC. Ubezpieczenie również trzeba przepisać na nowego właściciela pojazdu i poinformować firmę ubezpieczeniową o następującej zmianie nie później niż po 14 dniach od sprzedaży. By to zrobić, trzeba dostarczyć firmie ubezpieczeniowej dane obu stron, markę, numer rejestracyjny oraz model pojazdu, a także okres polisy. Jedną z najważniejszych czynności dopinających sprzedaż samochodu jest umowa kupna-sprzedaży. Jest to formalna umowa między dwoma stronami jawnie potwierdzająca sprzedaż pojazdu. Znajduje się na niej opis aktualnego stanu samochodu, dane obu stron oraz kwota, za jaką pojazd został sprzedany. Od dnia przekazania samochodu poprzedni właściciel ma 30 dni na zgłoszenie transakcji do wydziału komunikacji w swoim powiecie. Nie jest to skomplikowany proces. Wystarczy przynieść ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, wcześniej podpisaną umowę kupna-sprzedaży oraz zaświadczenie o zbyciu pojazdu (najczęściej wypisywane na miejscu). Po dopełnieniu wszystkich powyższych formalności przez właściciela, można ostatecznie pożegnać się ze starym samochodem i rozpocząć poszukiwania kolejnego.

Sprzedaż samochodu przez współwłaściciela

Sprawa jednak ma się nieco inaczej w przypadku samochodu posiadającego więcej niż jednego właściciela. Na taki krok decydują się najczęściej młodzi kierowcy, posiadający zwyżki ubezpieczeniowe. Utrzymanie samochodu wraz z wysokim OC może okazać się nie lada wyzwaniem dla młodej osoby. W tym wypadku warto zostać współwłaścicielem samochodu na przykład z rodzicem posiadającym duże zniżki ubezpieczeniowe. Jednakże co zrobić ze sprzedażą samochodu w wypadku utraty kontaktu między współwłaścicielami? Co jeśli, jedna z tych osób chciałaby sprzedać pojazd? W takim wypadku warto mimo wszystko próbować skontaktować się z drugim współwłaścicielem. W przypadku niepowodzenia próby kontaktu trzeba pamiętać, iż współwłaściciel nie może sprzedać samochodu bez zgody pozostałych współwłaścicieli pojazdu. Jest to uregulowane prawnie i nie istnieje żaden kruczek pozwalający na obejście tej zasady. Sprzedaż samochodu przez współwłaściciela jest zatem legalnie niemożliwa, a w wypadku próby dokonania takiej transakcji, nieuczciwą osobę mogą spotkać konsekwencje prawne. Jednakże współwłaściciel ma prawo do sprzedaży swoich udziałów współwłasności lub zrzeknięcia się prawa do samochodu. W tym drugim wypadku były współwłaściciel naraża się na stratę pieniędzy, jednakże dzięki temu drugi właściciel posiada prawo do legalnej sprzedaży samochodu bez konsultacji ze zrzekającą się osobą. Istnieje także opcja odsprzedaży udziałów innej osobie, do czego współwłaściciel także nie potrzebuje zgody.

Redakcja flamingwheels.pl

Witaj na blogu flamingwheels.pl, na którym tworzymy praktyczne poradniki dla kierowców i fanów mechaniki, motoryzacji i męskiego stylu życia. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?