Jak przygotować samochód ciężarowy do sezonu zimowego? Sprawdź, o czym należy pamiętać!

Zima to dość trudny okres dla wszystkich kierowców, również tych zawodowych. Ta nieprzewidywalna pora roku stawia przed nimi nowe wyzwania i sprawia, że podróż samochodem ciężarowym przestaje polegać jedynie na zachowaniu ostrożności na drodze. Równie ważne zaczyna być umiejętne przygotowanie pojazdu do pracy, tak by oszczędzić sobie nieprzyjemnych i potencjalnie groźnych sytuacji. Jak przygotować samochód ciężarowy do pracy w sezonie zimowym? Podpowiadamy.

Gdzie szukać pomocy w przypadku zimowych awarii na trasie?

Błoto, śnieg i lód to nieodzowny element zimy, który często jest przyczyną stłuczek oraz kolizji drogowych. Śliska nawierzchnia może również skutkować wypadnięciem auta z drogi lub jego przewróceniem się. W takich sytuacjach warto znać numer do zaufanej pomocy drogowej dysponującej sprzętem umożliwiającym niesienie pomocy dużym autom. Na stronie: Pomoc drogowa – TIR, auta ciężarowe, znajdziesz namiary na takich fachowców oraz opis usług, z których może skorzystać kierowca pojazdu ciężarowego.

Opony wielosezonowe czy zimowe – co wybrać?

Zima to czas wymiany opon letnich na model odznaczający się lepszą przyczepnością. Modele zimowe stworzone zostały z miękkiej oraz wyjątkowo elastycznej mieszanki gumy, dzięki czemu pojazd nie ślizga się, a droga hamowania jest zdecydowanie krótsza. Innym rodzajem opon, które coraz częściej widywane są na polskich drogach, są tzw. wielosezonówki. Są to opony dostosowane do łagodniejszych zim, które sprawdzą się raczej w przypadku krótkich dystansów lub tras po mieście. Kierowcy samochodów ciężarowych wyruszający w długie zimowe trasy powinni stawiać raczej na bezpieczeństwo, które zapewniają opony zimowe. Warto również pamiętać, że wymiana opon powinna mieć miejsce, zanim spadnie pierwszy śnieg, a najlepiej, gdy temperatura spada na dworze do około 7 stopni Celsjusza.

Należy również dodać, że kierowcy poruszający się po drogach międzynarodowych powinni posiadać wiedzę na temat wymogów w danym kraju. Może się bowiem okazać, że na jego terenie istnieje obowiązek poruszania się na oponach zimowych. W Polsce kierowca może swobodnie poruszać się zarówno na oponach zimowych, jak i wielosezonowych.

Samochód ciężarowy zimą

Jak zadbać o instalację elektryczną auta?

Instalacja elektryczna to jeden z tych elementów pojazdu ciężarowego, który zimą potrafi uprzykrzyć życie kierowcy. Problemy z odpaleniem auta to dość powszechna sprawa, dlatego warto dobrze przygotować się do sezonu zimowego i sprawdzić stan akumulatora pojazdu. Jeśli część ta ma już 5 lat lub więcej warto zastanowić się nad wymianą akumulatora na nowy. Ustrzeże to nas przed koniecznością przymusowego postoju na trasie i poszukiwania kogoś, kto pomoże nam odpalić pojazd na trasie.

Co jeszcze warto sprawdzić?

Kolejnym istotnym elementem przygotowania auta ciężarowego do zimy jest zmiana płynu do spryskiwaczy na zimowy. Ten z pozoru błahy zabieg pozwoli nam bez przeszkód czyścić przednią szybę na trasie oraz zapobiegnie zamarzaniu płynu letniego w przewodach. Równie ważne jest sprawdzenie kondycji wycieraczek. Pióra nie powinny być sparciałe, tak by dobrze zbierać opady deszczu i śniegu, a tym samym zapewniać kierowcy bezpieczną jazdę.

Nie zapominajmy również o przeglądzie świateł w pojeździe, które podczas krótkich, zimowych dni będą szczególnie przydatne w trakcie długich podróży. Przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić wszystkie żarówki oraz dokupić dodatkowe zestawy na wypadek awarii. Ustawienie wysokości świateł dobrze jest zostawić specjalistom ze stacji diagnostycznej. W ten sposób będziemy mieć pewność, że nie oślepiamy osób jadących z naprzeciwka.

Redakcja flamingwheels.pl