Tutaj jesteś

Jak przygotować samochód ciężarowy do sezonu zimowego? Sprawdź, o czym należy pamiętać!

20 września 2023 Motoryzacja Jak przygotować samochód ciężarowy do sezonu zimowego?

Zima to dość trudny okres dla wszystkich kierowców, również tych zawodowych. Ta nieprzewidywalna pora roku stawia przed nimi nowe wyzwania i sprawia, że podróż samochodem ciężarowym przestaje polegać jedynie na zachowaniu ostrożności na drodze. Równie ważne zaczyna być umiejętne przygotowanie pojazdu do pracy, tak by oszczędzić sobie nieprzyjemnych i potencjalnie groźnych sytuacji. Jak przygotować samochód ciężarowy do pracy w sezonie zimowym? Podpowiadamy.

Gdzie szukać pomocy w przypadku zimowych awarii na trasie?

Błoto, śnieg i lód to nieodzowny element zimy, który często jest przyczyną stłuczek oraz kolizji drogowych. Śliska nawierzchnia może również skutkować wypadnięciem auta z drogi lub jego przewróceniem się. W takich sytuacjach warto znać numer do zaufanej pomocy drogowej dysponującej sprzętem umożliwiającym niesienie pomocy dużym autom. Na stronie: Pomoc drogowa – TIR, auta ciężarowe, znajdziesz namiary na takich fachowców oraz opis usług, z których może skorzystać kierowca pojazdu ciężarowego.

Opony wielosezonowe czy zimowe – co wybrać?

Zima to czas wymiany opon letnich na model odznaczający się lepszą przyczepnością. Modele zimowe stworzone zostały z miękkiej oraz wyjątkowo elastycznej mieszanki gumy, dzięki czemu pojazd nie ślizga się, a droga hamowania jest zdecydowanie krótsza. Innym rodzajem opon, które coraz częściej widywane są na polskich drogach, są tzw. wielosezonówki. Są to opony dostosowane do łagodniejszych zim, które sprawdzą się raczej w przypadku krótkich dystansów lub tras po mieście. Kierowcy samochodów ciężarowych wyruszający w długie zimowe trasy powinni stawiać raczej na bezpieczeństwo, które zapewniają opony zimowe. Warto również pamiętać, że wymiana opon powinna mieć miejsce, zanim spadnie pierwszy śnieg, a najlepiej, gdy temperatura spada na dworze do około 7 stopni Celsjusza.

Należy również dodać, że kierowcy poruszający się po drogach międzynarodowych powinni posiadać wiedzę na temat wymogów w danym kraju. Może się bowiem okazać, że na jego terenie istnieje obowiązek poruszania się na oponach zimowych. W Polsce kierowca może swobodnie poruszać się zarówno na oponach zimowych, jak i wielosezonowych.

Samochód ciężarowy zimą

Jak zadbać o instalację elektryczną auta?

Instalacja elektryczna to jeden z tych elementów pojazdu ciężarowego, który zimą potrafi uprzykrzyć życie kierowcy. Problemy z odpaleniem auta to dość powszechna sprawa, dlatego warto dobrze przygotować się do sezonu zimowego i sprawdzić stan akumulatora pojazdu. Jeśli część ta ma już 5 lat lub więcej warto zastanowić się nad wymianą akumulatora na nowy. Ustrzeże to nas przed koniecznością przymusowego postoju na trasie i poszukiwania kogoś, kto pomoże nam odpalić pojazd na trasie.

Co jeszcze warto sprawdzić?

Kolejnym istotnym elementem przygotowania auta ciężarowego do zimy jest zmiana płynu do spryskiwaczy na zimowy. Ten z pozoru błahy zabieg pozwoli nam bez przeszkód czyścić przednią szybę na trasie oraz zapobiegnie zamarzaniu płynu letniego w przewodach. Równie ważne jest sprawdzenie kondycji wycieraczek. Pióra nie powinny być sparciałe, tak by dobrze zbierać opady deszczu i śniegu, a tym samym zapewniać kierowcy bezpieczną jazdę.

Nie zapominajmy również o przeglądzie świateł w pojeździe, które podczas krótkich, zimowych dni będą szczególnie przydatne w trakcie długich podróży. Przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić wszystkie żarówki oraz dokupić dodatkowe zestawy na wypadek awarii. Ustawienie wysokości świateł dobrze jest zostawić specjalistom ze stacji diagnostycznej. W ten sposób będziemy mieć pewność, że nie oślepiamy osób jadących z naprzeciwka.

Redakcja flamingwheels.pl

Witaj na blogu flamingwheels.pl, na którym tworzymy praktyczne poradniki dla kierowców i fanów mechaniki, motoryzacji i męskiego stylu życia. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?