Czym jest, jak działa i do czego służy zawór bezpieczeństwa?

Powietrze pod ciśnieniem można wykorzystać na wiele sposobów. Sprężarki oraz instalacje pneumatyczne znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach. Wynika to z efektywności rozwiązań pneumatycznych, a jednocześnie ich ekologiczności. Pneumatyka daje nieocenione korzyści, niemniej jednak niezbędne są odpowiednie środki bezpieczeństwa, aby jej zastosowanie nie stanowiło zagrożenia dla ludzi. Ważnymi elementami chroniącymi ludzi są zawory bezpieczeństwa. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Czym jest zawór bezpieczeństwa?

W instalacjach nie tylko zresztą pneumatycznych, bardzo często umieszcza się rozmaite zawory. Mają one różnorodne zastosowania. Niektóre służą do kierowania parametrami przepływu, inne do jego wstrzymania. Tak czy inaczej, zawsze ich przeznaczeniem jest szeroko rozumiana regulacja przepływu. Podobnie zawór bezpieczeństwa służy temu, aby zmodyfikować ciśnienie w układzie. Niemniej kwestią mechanizmu działania zaworu bezpieczeństwa zajmiemy się w dalszej części tekstu. Teraz poświęćmy nieco uwagi budowie i rodzajom zaworów. 

Otóż w zasadzie zawsze zawór jest niewielkim elementem. Wykonuje się go głównie z różnych stopów metali. Wysoko cenione są zawory mosiężne, głównie ze względu na ich szerokie zastosowanie. Elementy z tego materiału są odporne na działanie wysokich temperatur, a co najważniejsze, nie ulegają korozji. Stalowe zawory zabezpieczające wypadają pod tym względem nieco gorzej. Rzecz w tym, iż stalowe zawory bezpieczeństwa mają ograniczone zastosowanie. Niemniej jednak w przypadku sprężonego powietrza ich wykorzystanie zwykle jest możliwe. Warto mieć na uwadze, że różnorodność zaworów jest ogromna. Odróżnia je nie tylko materiał wykonania, ale też cechy dotyczące budowy, przeznaczone miejsce instalacji, odporność na wysokie ciśnienie i wiele innych parametrów.

Jak działa zawór bezpieczeństwa?

Sensem instalacji zaworu bezpieczeństwa jest umożliwienie odprowadzenia z instalacji lub sprężarki nadmiaru gazu. Jest to niezbędne wtedy, gdy ciśnienie wzrasta powyżej dopuszczalnych norm. Dlaczego dochodzi do takich sytuacji? Powody mogą być różne, najczęściej jest to awaria któregoś z elementów. Upuszczenie do atmosfery pewnej ilości gazu przez zawór bezpieczeństwa sprawia, że ciśnienie się obniża. Mechanizm działania jest następujący: 

  1. Sprężyna stanowiąca nieodłączną część zaworu jest rozprężona, zamykając dzięki temu zawór.
  2. Gdy ciśnienie wzrasta powyżej określonego poziomu, dochodzi do naprężenia sprężyny, a w konsekwencji otwarcia zaworu.
  3. Kiedy ciśnienie spadnie poniżej określonego poziomu, sprężyna znów się rozpręża, zamykając zawór.

Jak widać, mechanizm działania zaworu bezpieczeństwa jest całkiem prosty. Niemniej jednak każdy element zaworu musi być wykonany z najwyższej jakości materiałów, abyśmy mogli mieć pewność, że element ten zadziała w odpowiednim momencie i na odpowiednim poziomie.

Dlaczego zawór bezpieczeństwa jest niezbędny?

Wiemy już, że zadaniem zaworu bezpieczeństwa jest obniżenie ciśnienia w instalacji lub sprężarce. Niemniej jednak, dlaczego to tak ważne, aby obniżyć ciśnienie? Otóż jego wzrost może mieć poważne konsekwencje, takie jak: 

  • uszkodzenie sprężarki,
  • uszkodzenie silnika,
  • uszkodzenie elementów instalacji,
  • eksplozja.

Niewątpliwie wzrost ciśnienia powyżej poziomu bezpieczeństwa może doprowadzić do wielu, poważnych zniszczeń. Jednak co gorsza, zjawisko to grozi eksplozją, stanowiącą realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi, znajdujących się w pobliżu.

Wysokiej jakości zawory bezpieczeństwa

Żadna instalacja pneumatyczna nie zostanie dopuszczona do użytku bez sprawnych zaworów bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest, aby zadbać o najwyższą jakość tych elementów. Polecamy zatem kupować je tylko w zaufanych miejscach, takich jak Air-Com. Marka ta od lat cieszy się nieposzlakowaną opinią, jako producent i dystrybutor między innymi najwyższej klasy urządzeń pneumatycznych oraz pojedynczych części instalacji i sprężarek.

Redakcja flamingwheels.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *