Przegląd popularnych zwijaczy dostępnych na rynku

Zwijacze wykorzystywane są w wielu zakładach i warsztatach. Umożliwiają one zwiększenie ergonomii pracy i zmniejszenie zużycia węża, a także poprawę bezpieczeństwa w miejscu pracy. Za ich automatyczne działanie odpowiada napęd.

W zależności od zapotrzebowania wyróżnia się różne systemy napędu zwijarek. Zwijacz może być zasilany pneumatycznie, elektrycznie lub działać w wyniku zastosowania sprężyny, czyli mechanicznie. Konstrukcja oraz materiały z jakich wykonane jest zwijadło, są zależne od rodzaju przewodów, które będą nawijane i parametrów jakimi charakteryzuje się przesyłane nimi medium. Poprzez zwijane węże można transportować wodę, sprężone powietrze, oleje czy smary. Ponadto, zwijarki pracują także z kablami elektrycznymi.

system zwijaczy

Wśród najpopularniejszych rodzajów zwijadeł wyróżnia się przede wszystkim zwijacze bębnowe. Zapewniają one efektywne zwijanie przewodów, nie powodując przy tym ich skręcania. Chowanie węża wpływa także na mniejsze prawdopodobieństwo jego zniszczenia, a także ogranicza możliwość wypadku wynikającego np. z potknięcia się o wąż. Dodatkowym zabezpieczeniem jest system wolnego zwijania określany jako spowalniacz lub Slow Motion oraz ewentualne odcinanie zasilania w przypadku przekroczenia pewnego poziomu szybkości zwijania, skutkującego przeciążeniem. Zwijacz bębnowy wyposażony jest także w mechanizm, który blokuje system zwijania w określonym przez operatora miejscu, dzięki czemu wąż ma wymaganą długość.

W przemyśle farmaceutycznym bądź spożywczym, zastosowanie znajdują zwijarki ze stali szlachetnej. Wykorzystywane są one do m.in. do mycia elementów w zakładzie.

Wśród popularnych rozwiązań wyróżnia się również zwijacze do przewodów elektrycznych. Są one wykorzystywane do przewodów przesyłających napięcie 12, 24, 230 lub 400 V. W takich zwijarkach możliwe jest dobranie odpowiedniej wtyczki, która może posiadać certyfikaty TUV, CE lub homologację.

zwijacz bębnowy

Jedną z nowych technologii zwijaczy są tzw. elektryczne zwijarki bezpieczne. Posiadają one trwałą obudowę, która chroni kabel o wysokiej elastyczności. Zwijacze te posiadają wiele rozwiązań wpływających na ich wydajność i poprawność działania. Wyróżnia się m.in. specjalną prowadnicę, dzięki której można kontrolować powrót przewodu lub blokadę przy pomocy kuli.

Zwijacze występują w kilku rodzajach, dobieranych ze względu na napęd oraz rodzaj węża wymaganego do przesyłanego medium. Zastosowanie zwijaczy warunkuje większe bezpieczeństwo pracy oraz zabezpiecza przewody.

Wszystkim zakładom mechaniki pojazdów, profesjonalnym warsztatom, wulkanizacji czy przemysłowi motoryzacyjnemu polecamy bębny na wąż od firmy Pneumat – polskiego producenta pneumatyki, obecnego na rynku od 1979 roku. Pneumat to także największa polska hurtownia pneumatyczna, w której oprócz zwijaków przewodu, znajdziemy także narzędzia pneumatyczne, węże sprężonego powietrza, sprzęt i osprzęt natryskowy, sprężyny gazowe i wiele więcej.

Redakcja flamingwheels.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *