Tutaj jesteś

Kilkanaście miliardów ton rocznie na falach – transport morski

16 czerwca 2021 Lifestyle transport morski


Flota handlowa stale rozwija swoje możliwości. Ten rodzaj transportu ma bogatą historię jako znaczący element światowej gospodarki. Optymalizacja przesyłek morskich została dynamicznie przyspieszona z chwilą wprowadzenia kontenera morskiego. <

Więcej pływających towarów z roku na rok?

Jak istotny jest transport morski w globalnej gospodarce, pokazują nie tylko liczby. Kraje bez dostępu do morza są mocno zainteresowane przemysłem morskim. Szwajcaria, choć to oczywiste, że wodny transport rozwija przede wszystkim z myślą o żegludze śródlądowej (między innymi: barki rzeczne na Renie, promy samochodowe) posiada aż 24 statki morskie. Czechy przez jakiś czas wykorzystywały część portu w Szczecinie, a do 2028 mogą stale korzystać z wynajmu części portu w Hamburgu. Znaczenie handlu drogą morską pokazało też zablokowanie Kanału Sueskiego w marcu 2021 przez megakontenerowiec „Ever Given”. Po tym jak jednostka ta znalazła się na mieliźnie liczącej 193 kilometry długości drogi morskiej, spowodowało to olbrzymie opóźnienia w dostawach towarów. Kanał jest najważniejszym połączeniem morskim pomiędzy Azją a Europą. Rocznie przepływa tą drogą nawet 19 tysięcy statków, przewożąc ropę naftową oraz inne towary. Zablokowanie tego korytarza wodnego spowodowało, że ponad 400 statków w obu kierunkach zmuszonych było ustawić się w kolejce. Firmy ubezpieczeniowe szacowały dzienny koszt zastoju związanego z katastrofą na kilkanaście miliardów dolarów. Tylko do Polski tygodniowo docierały przez Kanał Sueski towary o wartości około pół miliarda euro. Wartość ta nie uwzględnia towarów przywożonych do Polski przez porty zachodnioeuropejskie. Czterystumetrowy statek stojący w poprzek kanału po tygodniu został oswobodzony i połączenie żeglugowe wypełnił ponownie ruch tankowców i kontenerowców. Transport drogą morską pozostaje najtańszą formą przemieszczania towarów. W szczególności jeśli chodzi o duże gabaryty i przewóz, na który dostawca ma więcej czasu. Przemysł ten stale się rozwija. Regularnie rośnie liczba statków przewożących towary na falach oraz tonaż transportowanych dóbr. Flota morska przyrasta głównie o masowce i kontenerowce. Przewozy oceaniczne to rocznie około 11 miliardów ton. Przez najbliższe pięć lat przewiduje się na światowych wodach wzrost tonażu o około 3,4% rocznie.

Fenomen kontenera morskiego

Wymiary – (5,9 m x 2,35 m x 2,4 m), (12 m x 2,35 m x 2,4 m), (12 m x 2,35 m x 2,7 m) – to standardowe wielkości kontenera morskiego. Można w nim przewozić towary o masie od 9 do 29 ton. Przestrzeń tego stalowego pojemnika w ostatnich latach pobudziła wyobraźnię wielu architektów. Domy budowane z kontenerów są trwałe, tanie i gwarantują potencjalną rozbudowę, w związku z łatwym montażem i dopasowaniem modułów. To jak te elementy konstrukcyjne pobudziły wyobraźnię architektów, można sprawdzić na wielu zdjęciach w sieci. Dodatkowo tworzy się z nich nawet szpitale polowe. Jednak cały czas kontener morski zostaje głównym elementem układanki transportowej na morzach i oceanach. Te skrzynie służą przede wszystkim do spedycji drobnicy. Drobnica morska to forma transportu morskiego łącząca mniejsze ilości towaru w zbiorczą przesyłkę. Plusem tego rozwiązania jest cena oraz minimum formalności. Do przewozu drobnicy wykorzystuje się najczęściej specjalnie dostosowane jednostki – drobnicowce. Transport kontenerowy trwa jednak dłużej niż transport drogowy bądź kolejowy, a także wymaga rozładunku i przewiezienia towarów z portu do miejsca docelowego. Ta forma przewozu towarów cieszy się olbrzymią i stale rosnącą popularnością. Kontenery morskie są odpowiednio zaplombowane i chronione przed kradzieżą oraz wpływem czynników atmosferycznych. Transport kontenerowy obejmuje kilka różnych typów statków przewożących między innymi kontenery chłodnicze oraz przeznaczone do wysyłki żywności.

Redakcja flamingwheels.pl

Witaj na blogu flamingwheels.pl, na którym tworzymy praktyczne poradniki dla kierowców i fanów mechaniki, motoryzacji i męskiego stylu życia. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?