Importowanie z Chin – czy jest to prosty proces?

Obecnie bardzo wielu przedsiębiorców zajmuje się sprowadzaniem towarów z Azji, a najczęściej z Chin. Import z Chin jest bardzo popularny z tego względu, że produkty są tanie i jest także duże zapotrzebowanie na nie. Ale czy każdy możne importować towary z Chin? Jakie kroki należy podjąć, aby sprowadzać towary z Azji do Polski?

Importowanie z Chin – od czego zacząć?

Import towarów z Chin wymaga przygotowania do tego procesu. Na początek należy przemyśleć dokładnie czym chcemy się zajmować. Jakie towary będziemy importować i jak wygląda popyt w Polsce na nie. Ważne jest także to, aby orientować się nieco w rynku, na którym chcemy działać. Jak duża jest konkurencja i czy poradzimy sobie z taką działalnością. Oczywiście należy przekalkulować wszystko. Czy mamy wystarczająco dużo środków finansowych, aby rozpocząć działalność? Czy sprzedaż będzie prowadzona w sklepie stacjonarnych, a może jedynie przez internet? No i należy podjąć decyzję, czy będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza, a może spółka?

Co to jest numer EORI i rejestracja w BDO?

Gdy firma zostanie zarejestrowana trzeba wystąpić o przyznanie numer EORI. Bez niego nie ma możliwości importu z Chin. Procedura nadania EORI jest prosta i szybka, a co ważniejsze darmowa. Wszystko załatwić można online, a nadanie numeru zajmuje kilka dni. Import towarów z Chin wymaga również od 1 stycznia 2020 roku zarejestrowania się w BDO. Jest to rejestracja w bazie danych dotyczącej informacji o produktach i opakowania, a także o gospodarce odpadami. Nie jest to darmowa baza. Figurowanie w niej wiąże się z rocznymi opłatami oraz płaci się także za ilość wprowadzonych towarów na rynek. Rejestracji można dokonać także internetowo.

Jak wybrać dostawcę z Chin?

Znalezienie dobrego dostawy wymaga nieco czasu. Istnieją platformy typu business to business, a także portale internetowe takie jak Alibaba, Made-in-China czy DHgate. Oczywiście najlepszym sposobem na wybranie dobrego dostawcy jest spotkanie na żywo. W Chinach organizowane są targi, na które warto się wybrać i skorzystać z oferty, która nas zainteresuje. Na miejscu można także uzyskać korzystniejsze warunki i zbudować relacje partnerskie. Istnieje także wiele targów organizowanych przez Chińczyków online. Jest to także świetna forma na znalezienie partnera do współpracy. Wyboru dostawcy należy dokonać bardzo spokojnie i rozważnie. Bo jak to bywa, można natknąć się na oszusta. Przede wszystkim należy zweryfikować daną osobę. Niejednokrotnie zdarza się tak, że po opłaceniu zamówienia, kontakt z firmą zostaje urwany. Najważniejsze jest uzyskanie informacji, czy producent z Chin posiada licencję eksportową, czy jest wiarygodny oraz czy posiada jakieś certyfikaty i pozwolenia na działalność.

Jak sprawdzić towar z Chin?

Jeśli nie mamy możliwości udania się do Chin i sprawdzenia towaru na miejscu, to najlepszą metodą na weryfikację towaru jest zamówienie próbek. Kolejną rzeczą jest przeprowadzanie regularnej kontroli towaru. Bo zawsze może zdarzyć się jakaś pomyłka lub błąd. Kontrola polega na sprawdzeniu, czy fabryka jest przygotowana do produkcji, czy jakość towaru jest odpowiednia, sprawdzeniu losowych egzemplarzy oraz przeanalizowaniu dokumentów przed wysyłką.

O czym należy pamiętać importując towary z Chin?

Importowanie towarów z Chin wiążę się z opłatą celną i podatkami. Wysokość cła ustalana jest dla produktu mnożąc sumę wartości zamówienia i koszty przesyłki przez stawkę celną. Obliczając VAT należy ująć wartość celną, należności celne oraz transport. Sumując te wartości należy przemnożyć je przez wysokość VAT i uzyskuje się należności, które należy odprowadzić do urzędu skarbowego.

Redakcja flamingwheels.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *