Historia pojazdu – gdzie jej szukać?

Historia pojazdu jest niezwykle ważna dla osoby zainteresowanej kupnem danego auta. To z tych danych można zazwyczaj dowiedzieć się dużo więcej o konkretnym pojeździe niż od samego sprzedającego. Co zawiera taka historia pojazdu? Kiedy warto do niej zajrzeć? Gdzie przede wszystkim jej szukać? Te wszystkie informacje można znaleźć poniżej.

Historia pojazdu – wszystkie niezbędne dane auta

Każde używane auto ma swoją historię. Historia pojazdu jest niezwykle ważna i to do niej powinien zerknąć kupujący, który poważnie myśli o tym, by zakupić dany model samochodu. Nie warto bagatelizować tych danych, gdyż niekiedy nieuczciwi sprzedający nie mówią wszystkiego klientom. Dlatego też może się to wiązać z poważnymi konsekwencjami dla kupującego, które będą dla niego w przyszłości bardzo kosztowne. O niektórych wadach warto bowiem wiedzieć wcześniej, gdyż ta wiedza pozwoli klientowi świadomie podjąć decyzję, czy zdecydować się na zakup konkretnego modelu, czy też lepiej poszukać czegoś innego. Czasami historia pojazdu przydaje się również do tego, by wynegocjować lepszą cenę ze sprzedającym.

Gdzie jej szukać?

Przede wszystkim kupujący powinien jak najszybciej dowiedzieć się od sprzedającego, jaki jest numer VIN. VIN to numer identyfikacyjny pojazdu i to w nim zawarte są wszystkie dane o pojeździe, takie jak choćby rok, marka, dane o silniku, moc oraz wspomniana wcześniej cała historia pojazdu. Numer VIN interesuje bardzo często kupujących, którzy chcą sprowadzić auta spoza Polski. Wówczas za sprawą tego numeru dowiedzą się oni wszystkich niezbędnych informacji o aucie, którym są zainteresowani. Niekiedy w tej historii pojazdu można bowiem przeczytać, iż auto uległo wypadkowi, albo zalaniu lub też zostało ono w znaczący sposób przerobiony. VIN składa się z 17 cyfr.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Zawodowi handlarze potrafią naprawdę dopieścić auto, które chcą sprzedać i przede wszystkim zataić przed kupującym najważniejsze dane o pojeździe. Dlatego też, jeżeli nie chce się kupujący narazić na znaczne wydatki w przyszłości warto od razu poprosić sprzedającego o numer VIN, by taką historię pojazdu prześledzić. Wówczas klient będzie wiedział, czy może ufać sprzedającemu, czy też nie. Jeżeli w historii pojazdu zamieszczone są informacji o podgrzewanych lusterkach lub widnieje zupełnie inny kolor tapicerki, niż jest w rzeczywistości w aucie – jest to sygnał dla kupującego, iż w pojeździe zaszły pewne zmiany, które mogły się wiązać np. z tym, iż auto brało wcześniej udział w wypadku i zostało naprawione.

Redakcja flamingwheels.pl