Tutaj jesteś

Gdzie sprawdzają się koparki budowlane?

20 marca 2023 Motoryzacja koparki budowlane

Koparki budowlane są to maszyny budowlane wykorzystywane do wykonywania różnych robót ziemnych. Przede wszystkim są niezbędne do takich prac jak wykopy, przemieszczanie ziemi, kruszenie skał czy wyburzanie budynków. Koparki składają się z wieży obrotowej umieszczonej na gąsienicach. Na niej zamontowany jest układ hydrauliczny, który umożliwia ruchy ramienia, łyżki oraz innych narzędzi roboczych. Poza tym tego rodzaju sprzęt może być wyposażony w różne rodzaje łyżek, osprzętu do kruszenia skał, młoty hydrauliczne i inne narzędzia, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy oraz ma specjalne rozwiązania do prac ziemnych na grząskim podłożu. Koparki budowlane są powszechnie stosowane w budownictwie, drogownictwie, górnictwie i rozmaitych gałęziach przemysłu.

Profesjonalny sprzęt na budowie – koparki gąsienicowe

Bardzo często szczególnie w trudnym terenie wykorzystywane są koparki gąsienicowe. Charakteryzują się one zastosowaniem gąsienic zamiast kół lub kołowych podwozi. To umożliwia maszynie poruszanie się po nierównym terenie, zapewniając lepszą przyczepność i stabilność w trudnych warunkach. To dlatego właśnie najczęściej pojawiają się koparki Caterpillar na budowie. Są zwykle większe i cięższe od innych typów, co umożliwia im pracę nawet przy ekstremalnych zadaniach i na większych głębokościach. Ponadto większość koparek gąsienicowych jest wyposażona w dodatkowe sprzęty, takie jak młoty hydrauliczne, łyżki szczękowe, chwytaki do odpadów, co czyni je bardziej uniwersalnymi w porównaniu do innych maszyn.

Koparki kołowe do prac w mieście

W zależności od konkretnych potrzeb specjaliści dopasowują rodzaj maszyny, sposób sterowania czy też typ napędu. Każda z opcji ma swoje zalety i sprawdza się w danej przestrzeni. Z pewnością inna koparka będzie optymalna, gdy zaplanowane jest kopanie rowów, a inna będzie niezbędna na budowie. Rozmaite modele różniące się konstrukcją i zastosowaniem są też wykorzystywane przez firmy świadczące usługi podwykonawcze.

Bardzo popularne są koparki kołowe. Są bardziej mobilne niż gąsienicowe warianty. Przede wszystkim wykorzystuje się je do prac w terenie płaskim – czyli do kopania rowów i wykopów, ale również do zadań w mieście, ponieważ mogą poruszać się po drogach. Wspomniane już koparki gąsienicowe mają większą stabilność i przyczepność w trudnych warunkach terenowych. Zastosowanie specjalnych gąsienic świetnie sprawdza się też do prac w terenie górzystym oraz wykonywania zadań na większej głębokości. Wielu wykonawców na co dzień wykorzystuje koparko ładowarkę. Taka dość uniwersalne maszyna łączy w sobie dwie funkcje. Koparko-ładowarki są wykorzystywane do różnych prac ziemnych, takich jak wykopy, prace drogowe, załadunek i wyładunek materiałów. Natomiast minikoparka dzięki mniejszym wymiarom oraz większej mobilności świetnie będzie się sprawdzać do prac w małych przestrzeniach na przykład w ogródkach, na podwórkach czy placach budowy w miastach. Można też wyróżnić koparki jednonaczyniowe – z jedną łyżką, która jest przymocowana do ramienia koparki, oraz wielonaczyniowe. Tu do dyspozycji są różne narzędzia robocze, takie jak łyżki, młoty hydrauliczne, nożyce, chwytaki do odpadów i inne. Są one bardzo uniwersalne i mogą być wykorzystywane do wielu różnych prac ziemnych.

Rodzaje koparek, napędów i sposobów sterowania

Źródłem napędu koparki może być silnik spalinowy, silnik elektryczny (jedno- lub wielosilnikowy) lub napęd spalinowo-elektryczny, w którym źródłem napędu jest silnik spalinowy napędzający generator elektryczny. Ten rodzaj maszyn można także podzielić ze względu na rodzaj sterowania. Na rynku są koparki z systemem mechanicznym, hydraulicznym, pneumatycznym i elektrycznym.

Materiał zewnętrzny

Redakcja flamingwheels.pl

Witaj na blogu flamingwheels.pl, na którym tworzymy praktyczne poradniki dla kierowców i fanów mechaniki, motoryzacji i męskiego stylu życia. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?