Carsharing – wygodna forma przemieszczania się po Trójmieście  

Wynajem pojazdów stał się od jakiegoś czasu rajem dla podróżujących. Zazwyczaj turyści chcący zwiedzić wszystko w danym mieście, decydują się na wypożyczenie samochodu, co ma im zapewnić oszczędność czasu i uniezależnić od rozkładów jazdy komunikacji.

Doskonałym przykładem takich sytuacji okaże się Trójmiasto. Obszar położony u brzegu Bałtyku składa się z trzech miast. Każde z nich jest warte uwagi i posiada swój osobisty urok. Okazuje się, że nie trzeba wynajmować pojazdu na doby, a można zrobić to w znacznie prostszy sposób. Chodzi mianowicie o carsharing, który stał się wiodącym sposobem na krótkoterminowy wynajem samochodu.

Czym jest carsharing?

Carsharing to inaczej wypożyczenie samochodu na minuty. Skorzystanie z takiej usługi nie wymaga fizycznego kontaktu z przewoźnikiem oraz niepotrzebne są praktycznie żadne formalności. Jedynym czynnikiem, bez którego nie wypożyczymy samochodu jest aplikacja w telefonie. To dzięki jej obecności możemy cieszyć się swobodnym przemieszczaniem z punktu A do punktu B, praktycznie bez żadnych ograniczeń.

Na terenie Trójmiasta, mogliśmy niejednokrotnie zauważyć różnego rodzaju sygnowane pewnym logo pojazdy, stojące swobodnie na parkingach miejskich. Wbrew pozorom, nie są to taksówki. Schemat ich funkcjonowania może nam jednak przybliżyć, w jaki sposób rzeczywiście działa carsharing. Otóż, w przypadku taksówek, stawka pobierana jest za przebyty kilometr. W carsharingu liczą się natomiast minuty. Podczas wynajmu pojazdów na czas to my decydujemy, którą trasą pojedziemy. Jest to spowodowane brakiem zewnętrznego kierowcy w pojeździe.

Czym jest carsharing dla firm?

Jeśli chodzi o carsharing dla firm gdynia jest jednym z wiodących miast, oferujących tę usługę. Przewoźnicy w porozumieniu z klientami biznesowymi, wręczają im tzw. żetony na pojazdy. Dzięki temu, właściciele firm mogą rozdzielić liczbę żetonów pomiędzy swoich pracowników i umożliwiać im w ten sposób dojazd do pracy czy odbywanie podróży służbowych.

carsharing

Trójmiasto jest sporym obszarem. Większość przedsiębiorstw działających na terenie jednego z tych miast, aby obsłużyć swoich klientów, musi działać na powierzchni wszystkich trzech. Takie rozwiązanie jest dobre, gdyż nie wymaga pielęgnowania floty przez poszczególne firmy i nie obciąża ich dodatkowymi kosztami eksploatacji. Zasada jest prosta: chcąc jechać, należy zlokalizować pojazd i odbyć nim podróż.

Dlaczego opłaca się korzystać z carsharingu?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że carsharing ma w większości przypadków pozytywny wpływ na środowisko oraz gwarantuje szybszy dojazd do celu. Spowodowane jest to oczywiście silnikami elektrycznymi, wprowadzanymi coraz częściej do samochodów tego typu. Korzystając z elektrycznego auta na minuty mamy pewność, że nie emituje ono żadnych spalin. Dodatkowo, istnieje możliwość poruszania się nim po buspasach, co w przypadku innych aut jest absolutnie zakazane i karane mandatami. Oczywiście, istnieje znacznie więcej zalet carsharingu. Te jednak warto poznać już osobiście i na własnej skórze przekonać się, czym tak naprawdę jest ten sposób wypożyczania aut.

Redakcja flamingwheels.pl