Bezpieczeństwo na drodze w trakcie remontów

Każdy kierowca lubi podróżować po równych, nowych drogach. Jednak mało który lubi, gdy ulice są w remoncie. Korki, zamknięte odcinki, utrudnienia – nic dziwnego, że takie sytuacje są dla nas denerwujące! Jednak, aby drogi były zawsze równe i w pełni gotowe do jazdy po nich, muszą być remontowane, a także muszą powstawać nowe trasy. Dlatego warto zacisnąć zęby i przemęczyć się kilka miesięcy. Najważniejsze, aby wszelkie remonty były przeprowadzane w sposób bezpieczny, z odpowiednimi oznaczeniami i zagrodzeniami. Co jest do tego potrzebne?

Remont na drodze – co powinno go zabezpieczać?

Remont na drodze może mieć różne formy. Są one często nagłe, nieplanowane, związane z nieoczekiwanym wypadkiem lub sytuacją na drodze. Trzeba wtedy szybko reagować i odpowiednio zabezpieczyć miejsce, które będzie naprawiane. Mogą być to wyrwy w drodze, torowisku, czy też poboczu. Często sprawa dotyczy także zapór, znaków i innych elementów dookoła jezdni. Odpowiednie zabezpieczenie miejsca prac jest bardzo ważne, zarówno dla zdrowia i życia robotników, jak i kierowców oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Jakie przedmioty służą do zabezpieczania miejsca prac drogowych?

Często możemy zauważyć tablice oznajmiające „roboty na drodze”. Już taki element jest zabezpieczeniem miejsca pracy. Takie tablice często są elektroniczne. Zapewniają dobrą widoczność za dnia jak i w nocy. Bardzo ważnym elementem, który odgrywa kluczową rolę w zabezpieczeniu jezdni, są bariery drogowe. Najczęściej występują w dwukolorowej wersji – biało-czerwonej. Z pewnością doskonale znane są każdemu kierowcy. Mogą mieć róże kształty, formy montowania oraz przeznaczenie. Oprócz barier, używa się także słupów, separatorów oraz stojaków. Wszystkie elementy dobiera się indywidualnie do danej sytuacji na drodze. Dlatego ważne jest, aby móc korzystać z szerokiego asortymentu.

Oznakowania nie tylko na drodze

Co ciekawe, firmy oferujące oznakowania do zabezpieczenia prac na drogach, mają dużo szerszy asortyment. Chodzi tu głównie o wykorzystanie takich elementów jak bariery czy ogrodzenia także poza ulicami. Z oferty sklepów korzystają także organizatorzy dużych eventów, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Branża specjalizująca się w zabezpieczeniach, ogrodzeniach i oznakowania to szeroki zakres działalności!

 Bezpieczeństwo na drodze dotyczy każdego!

Odpowiednie zabezpieczanie prac na drodze to bardzo ważna sprawa. Jednak niewystarczająca. Aby na drogach było rzeczywiście bezpiecznie, potrzebna jest także odpowiedzialność kierowców i dużo rozwagi. Szczególnie tam, gdzie odbywają się remonty i różne prace. Nowa organizacja ruchu wprowadzana na czas robót drogowych często mocno zmienia dotychczasowe oznakowania i płynność przejazdu. Dlatego trzeba w takich miejscach zachować szczególną ostrożność. Róbmy to w trosce o nas samych, ale także w trosce o innych uczestników ruchu. Bądźmy odpowiedzialni i rozważni!

Redakcja flamingwheels.pl