Wały napędowe – zasada działania, budowa, regeneracja

Czy wiesz, że wał napędowy to jeden z najbardziej istotnych elementów każdego układu napędowego? Znasz objawy sugerujące jego uszkodzenie? Wiesz co zrobić w takiej sytuacji? Na wszystkie te pytania oraz wiele innych odpowiadamy w tym artykule!

Jakie funkcje pełni wał napędowy w Twoim samochodzie?

Wały napędowe występują w samochodach napędzanych na cztery koła lub na tylną oś pojazdu. Są elementem układu napędowego, który odpowiada za przeniesienie momentu obrotowego z silnika do kół pojazdu. W zależności od modelu samochodu, a w konsekwencji od konstrukcji jego silnika zależy, ile wałów napędowych znajduje się w pojeździe. Wały napędowe występują nie tylko w samochodach osobowych, ale także w innych pojazdach np. ciężarówkach, cysternach, maszynach rolniczych.

Budowa wału napędowego

Wał napędowy składa się z:

 • Złącza kołnierzowego – bezpośrednio odpowiada za przyjmowanie mocy z jednostki napędowej. Z jednej strony przymocowane jest do skrzyni biegów, a z drugiej do mostu;
 • Przegubu krzyżakowego – ma kształt krzyża, który łączy elementy. Inaczej zwany jest przegubem Kardana;
 • Złącza rurowego – mocuje korpus wału w przegubie;
 • Korpusu wału – ma bezpośredni styk z połączeniami przesuwnymi;
 • Połączenia przesuwnego – zabezpieczają przed względnym obrotem, który może być wywołany przez moment skręcający.

Jeżeli wał Kardana w Twoim samochodzie wydaje niepokojące dźwięki i wymaga regeneracji udaj się koniecznie do firmy Takiewały.pl. Oddając samochód w ich ręce, masz gwarancje, że zabieg będzie wykonany prawidłowo i skutecznie!

Uszkodzenie wału napędowego – co powinno Cię zaniepokoić?

Uszkodzenie wału napędowego może objawiać się w różny sposób. Jest to zależne przede wszystkim od tego, który dokładnie element uległ usterce.

Takie objawy powinny Cię zaniepokoić:

 • wibracje,
 • drżenie,
 • buczenie,
 • dudnienie,
 • stukanie
 • inne nietypowe dźwięki.

Uszkodzona bądź zużyta podpora wału powoduje najczęściej wibracje wału lub piszczenie dochodzące z łożyska. W przypadku awarii krzyżaka wału lub przegubu wału napędowego możesz spodziewać się wibracji, stukania przy ruszaniu lub zmianie prędkości. Niestety czasami uszkodzony krzyżak wału może pęknąć, a nawet zniszczyć ucho, w którym jest osadzony. W takiej sytuacji awaria może spowodować nawet utratę napędu.

Dobra wiadomość jest taka, że prawie każdy uszkodzony wał można naprawić. Najważniejsze, aby oddać swoje auto w ręce fachowców, którzy poradzą sobie z każdą awarią tego mechanizmu. Firma Takiewaly.pl to miejsce, w którym fachowcy z doświadczeniem wykonali już wiele zleceń regeneracji wałów napędowych.

Warto wiedzieć, że firma Takiewały.pl produkuje również wały wysokiej trwałości i odporności na wszelkie możliwe uszkodzenia. W swojej pracy wykorzystują części pochodzące z ich odrębnej linii produkcyjnej. Oferowane przez Takiewały.pl usługi obejmują kompleksową regenerację podzespołów, a także sprzedaż różnorodnych elementów, takich jak np.: podpory, krzyżaki, a także całe wały napędowe do różnego typu pojazdów, nie tylko samochodów osobowych. Jeżeli awaria auta nastąpi w czasie drogi, firma jest w stanie wykonać także usługę mobilną.

Redakcja flamingwheels.pl