Poznaj najpopularniejsze marki samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne szybko zyskują na popularności w Europie, w tym w Polsce. Jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, z końcem grudnia 2022 roku było zarejestrowanych 61 570 elektrycznych aut osobowych, w tym 31 249 w pełni elektrycznych. Jest to liczba większa aż o 26 439 w porównaniu do poprzedniego roku.

Przedstawiamy najpopularniejsze marki aut elektrycznych w naszym kraju i wymieniamy dostępne w sprzedaży modele. Wskazujemy także korzyści z posiadania pojazdu z e-napędem.

Dlaczego warto wybrać samochód elektryczny?

Z posiadaniem auta elektrycznego wiąże się wiele zalet. Zaliczają się do nich zwłaszcza:

 • niewysokie koszty eksploatacji – znacznie niższe w porównaniu do samochodów spalinowych. Do najtańszych w użytkowaniu modeli należy Volkswagen elektryczny e-Golf, który zużywa około 17,4 kWh na 100 km,
 • bezpieczna i komfortowa jazda – bez hałasu, zapachu spalin oraz z wieloma innowacyjnymi systemami zwiększającymi wygodę i bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów,
 • duży zasięg jazdy – na rynku można znaleźć modele, które umożliwiają jazdę nawet powyżej 600 km na jednym naładowaniu,
 • zeroemisyjna jazda – samochód elektryczny nie emituje żadnych zanieczyszczeń do atmosfery. Dzięki temu pozwala zadbać o środowisko naturalne i kreować wizerunek osoby, która dba o ekologię,
 • dodatkowe przywileje – ulgi podatkowe oraz możliwość korzystania z buspasów, bezpłatnych parkingów i odcinków autostrad, a także stref czystego transportu, 
 • możliwość sfinansowania leasingiem – procedury weryfikacyjne i warunki finansowania są równie korzystne, jak w przypadku leasingu auta spalinowego,
 • dofinansowanie z programu „Mój Elektryk” – bezzwrotne dotacje i dopłaty do leasingu są oferowane zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom.

Najpopularniejsze marki aut elektrycznych w Polsce

Jak wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, najpopularniejszymi w 2022 roku markami samochodów w pełni elektrycznych okazały się:

 1. Nissan,
 2. Tesla,
 3. BMW,
 4. Renault
 5. KIA.

Najczęściej rejestrowanymi w naszym kraju modelami aut z napędem elektrycznym są:

 1. Nissan LEAF,
 2. BMW i3,
 3. Tesla Model 3,
 4. Renault Zoe,
 5. KIA e-Niro.

Nissan

Japoński koncern samochodowy, który został założony w 1933 roku. Pierwszym samochodem tej marki był Nissan Tama – jego premiera odbyła się w 1947 roku. Celem producenta było rozwiązanie problemu z deficytem ropy naftowej w Kraju Kwitnącej Wiśni po II wojnie światowej.

W ofercie Nissana oprócz modelu Nissan Leaf sporą popularnością cieszy się Nissan elektryczny Ariya. Auta z e-napędem tej marki są tanie w eksploatacji, ciche, szybkie oraz zapewniają duży zasięg, sięgający 500 km na jednym naładowaniu.

Tesla

Tesla to amerykański producent samochodów, uważany za jednego ze światowych liderów w segmencie aut elektrycznych. Koncern ten powstał w 2003 roku i od początku jest kojarzony jako marka pojazdów sportowych klasy premium. Jego nazwa nawiązuje do nazwiska słynnego inżyniera Nikoli Tesli. Wśród dostępnych modeli aut elektrycznych tej marki znajdują się: Tesla 3, Tesla S, Tesla T oraz Tesla X.

Zaletą samochodów Tesla z e-napędem jest niewygórowana cena zakupu, minimalistyczny wygląd, zastosowanie wielu nowoczesnych technologii, szybkie przyspieszenie oraz największy na rynku zasięg pojazdów – może sięgać powyżej 600 km na jednym naładowaniu. 

BMW

Niemiecka marka samochodowa, która zadebiutowała na rynku motoryzacyjnym w 1928 roku. BMW jest obok Mercedesa najpopularniejszym producentem luksusowych samochodów osobowych. Pojazdy tego koncernu najczęściej pełnią funkcję reprezentacyjną – kupują je przedsiębiorcy, którzy chcą kreować prestiżowy wizerunek swojej firmy. W ciągu najbliższej dekady producent ten zamierza wprowadzić na rynek co najmniej 10 milionów samochodów elektrycznych. Dostępne obecnie modele z e-napędem to m.in.: BMW i3, BMW i4, BMW i5, BMW i6, BMW i7, BMW iX, BMW X1, BMW X3 czy BMW MINI SE.

Renault

Francuska marka samochodowa, która pojawiła się na rynku motoryzacyjnym w 1899 roku, dzięki czemu należy do najdłużej działających koncernów na świecie. Założycielami są bracia Fernand, Louis i Marcel Renault, a siedziba znajduje się w Boulogne-Billancour. Francuski producent jest jednym z liderów globalnej sprzedaży samochodów.

Przykładowe samochody z e-napędem tej marki to elektryczny Renault Master E-Tech, Renault Kangoo E-Tech Electric, Renault Twizy, Renault Zoe i Renault Master E-Tech. Pojazdy elektryczne tej marki są znane z dużej zwrotności, pojemnego bagażnika oraz zastosowania wielu innowacyjnych technologii, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo jazdy.

KIA

KIA to marka powstała w 1944 roku. Należy do koncernu Hyundai Motor Group z siedzibą w Seulu w Korei Południowej. W swojej ofercie ma samochody osobowe, vany, SUV-y, pojazdy dostawcze i ciężarowe. W sprzedaży są dostępne m.in. następujące modele aut elektrycznych: KIA Niro EV, KIA EV6, KIA GT, KIA EV9, KIA Sportage, KIA Xceed, KIA e-Soul, KIA Bongo EV i Kia XCeed PHEV.

Samochody elektryczne KIA zapewniają spory zasięg w cyklu mieszanym, nawet powyżej 500 km na jednym naładowaniu. Są wyposażone w inteligentny system odzyskiwania energii, bezkluczykowe otwieranie drzwi oraz wiele systemów podnoszących bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.

Redakcja flamingwheels.pl