Jak wybrać akumulator do kampera?

Kamper to bardzo specyficzny pojazd – z jednej strony jest zwykłym samochodem z silnikiem, skrzynią biegów i hamulcami, lecz z drugiej jest miejscem mieszkalnym, które posiada całą domową infrastrukturę, w tym sanitarną. Jak więc można się łatwo domyślić, taki pojazd musi być wyposażony w bardzo niezwykły akumulator. Jaki akumulator do kampera wybrać i czym się on powinien charakteryzować?

Podstawowe parametry akumulatora

Jeśli chce się kupić dobry akumulator do kampera, np. w sklepie z akumulatorami online, przede wszystkim trzeba wiedzieć, że w takim pojeździe znajdują się dwie baterie. Jedna, ta podstawowa, przeznaczona jest do obsługi silnika i instalacji elektrycznej pojazdu stricte związanej z napędem. Z drugiej jednak strony konieczne jest także zasilanie przestrzeni mieszkalnej. W tym wypadku potrzebny będzie drugi akumulator. A jak można się łatwo domyślić, ten drugi z racji zupełnie innej charakterystyki korzystania z niego, powinien posiadać zupełnie inne parametry.

Kupując więc akumulator do kampera, trzeba skupić się w pierwszej kolejności na modelu przeznaczonym do przestrzeni mieszkalnej. Kolejną kwestią, o której trzeba pamiętać, jest to, jaka ma być pojemność danego akumulatora, czyli to, jak wiele będzie on mógł w sobie magazynować energii. Żeby wybrać dobry model, należy podsumować całe zapotrzebowanie przestrzenie mieszkalnej na energie, a następnie do uzyskanego wyniku dodać około 15%. Pozwoli to mieć wystarczającą ilość energii w baterii.

Jaki rodzaj akumulatora?

Rzecz jasna sama pojemność akumulatora nie świadczy jeszcze o tym, że dany model nadawać się będzie do tego, aby używać go w kamperze. Taka bateria musi charakteryzować się jeszcze kilkoma innymi cechami, takimi jak choćby bezpieczeństwo dla człowieka. Wszystko te sprawy wynikają wprost z tego, w jakiej dany model został wykonany technologii. Zupełnie podstawowym modelem akumulatora jest ten z ciekłym elektrolitem. Jest to model łatwo dostępny, a przy tym niezwykle tani. Niestety nie można go polecić do kampera, ponieważ nie jest on zupełnie szczelny i cały czas wydobywać się z niego trujące opary, które mogłyby być zagrożeniem.

Po drugie charakterystyka pracy takiej baterii zupełnie nie pasuje do tego, czym powinna się cechować bateria w kamperze. Intensywna praca cykliczna oraz głębokie rozładowania to nie jest coś, co takie baterie dobrze znoszą. Innym akumulatorem, który dostać można na rynku, jest wersja model AGM. W tym modelu elektrolit nie jest płynny, lecz został umieszczony w specjalnych matach, które zrobione zostały z włókna szklanego. Gwarantuje to przede wszystkim zupełne bezpieczeństwo. Co więcej, tego typu konstrukcja akumulatora powoduje, że możliwe jest głębokie rozładowywanie go, a także cykliczna, bardzo intensywna praca.

Niestety taka wersja ma również swoje wady, które mogą znacznie utrudniać korzystanie z niego w kamperze. Mowa tu przede wszystkim o tym, że taki akumulator bardzo wolno się ładuje. Na koniec pozostaje model najdroższy, lecz zarazem najlepszy. Mowa tym wypadku o akumulatorze typu GEL. Wiele osób odrzuca kupienie takiego modelu z uwagi na jego naprawdę bardzo wysoką cenę, lecz na uwadze trzeba mieć to, że bez najmniejszego kłopotu takie baterie są w stanie pracować nawet 8 lat i dłużej. Jest to bateria, która znosi najgorsze warunki, głębokie rozładowania, a także ogromną ilość cykli. Co więcej, taki model bardzo sprawnie i szybko się ładuje. Jak zatem widać, swoimi parametrami technicznymi jest on wręcz stworzony do tego, aby korzystać z niego w kamperze.

Redakcja flamingwheels.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *