Tutaj jesteś

Jak sprawdzić płyn hamulcowy?

16 kwietnia 2020 Lifestyle


Wymiana płynu hamulcowego jest jedną z najprostszych czynności serwisowych, jakie możemy wykonać w naszym samochodzie, a jednocześnie zaniedbanie tej prostej czynności może spowodować obniżenie komfortu jazdy, a nawet niebezpieczeństwo na drodze w momencie, kiedy spodziewamy się, że nasze hamulce zadziałają normalnie, ale uniemożliwia to niski poziom płynu.

Jak sprawdzić płyn hamulcowy?

Dlatego podpowiadamy, jak sprawdzić płyn hamulcowy oraz jak go uzupełnić lub wymienić.
Pierwszym krokiem zawsze będzie otworzenie maski samochodu i zlokalizowanie pojemnika na płyn. Zazwyczaj nie jest to w ogóle skomplikowane. Wystarczy jedno spojrzenie, aby zlokalizować wszystkie plastikowe pojemniki, w których przetrzymywane są płyny eksploatacyjne, a przyjrzenie się im z bliska ujawnia symbole na nakrętce mówiące nam jaki płyn znajduje się w jakim pojemniku.
Przeważnie płyn hamulcowy znajdziemy po prawej stronie komory silnika, ale nie jest to zasadą i każdy producent samochodów projektuje swój rozkład elementów pod maską. Jeśli masz wątpliwości, który ze zbiorników zawiera właśnie płyn hamulcowy możesz również spróbować znaleźć tą informację w instrukcji serwisowej bądź jeśli jeździsz popularnym modelem samochodu często wystarczy wpisać w oknie wyszukiwarki odpowiednie hasło oraz markę i model, aby uzyskać odpowiedź gdzie znajdziesz zbiornik płynu.
Kiedy uda się zlokalizować sam zbiornik, sprawdzenie poziomu płynu nie powinno być trudne. Na boku zbiornika zawsze zaznaczone są sugerowane poziomy minimum i maksimum. Jeśli ich nie widać warto oczyścić zbiornik z brudu i dokładnie obejrzeć go z każdej strony, ponieważ wskaźnik poziomu bywa w niektórych modelach słabo widoczny. Kiedy potrząśniemy odrobinę zbiornikiem powinno być widać linie poziomu płynu (sprawdzanie poziomu bez poruszania zbiornikiem jest również możliwe, ale pół-przezroczysty materiał, z którego wykonane są zbiorniki często uniemożliwia zobaczenie poziomu płynu, o ile ten nie będzie w ruchu).

Poziom i jakość płynu

Poziom płynu powinien znajdować się między zaznaczonym na zbiorniku poziomem minimum i maksimum. Należy pamiętać, że zbyt niski poziom płynu może powodować poważne zagrożenie na drodze, z kolei zbyt wysoki poziom może prowadzić do szybszej eksploatacji uszczelek w układzie hamulcowym oraz do rozlewania się płynu w komorze silnika. Optymalnie, linia płynu powinna znajdować się odrobinę poniżej zaznaczonego na zbiorniku poziomu minimum.
Poza ilością płynu w zbiorniku, aby mieć pewność, że nasze hamulce będą działać jak należy, należy sprawdzić jakość płynu. Aby to zrobić, najlepiej odkręcić korek zbiornika i uważnie się przyjrzeć płynowi w środku. Pamiętajmy, że płyn o odpowiednich właściwościach powinien być pół-przezroczysty, minimalnie gęstszy niż woda i nie powinien mieć żadnych zabrudzeń. Jeżeli w naszym samochodzie płyn jest brązowy, gęsty, zawiera różnego rodzaju drobiny lub zanieczyszczenia to jest to dla nas sygnał, że należy go natychmiastowo wymienić. Jeżeli nie jesteś pewny, czy odpowiednio sprawdziłeś poziom płynu i czy Twój samochód jest w pełni bezpieczny, warto skontaktować się z doświadczonymi profesjonalistami w tej branży. Jednym z miejsc, w którym uzyskasz kompletną pomoc i doradztwo jest https://serwisjmt.pl. Pamiętaj, że używanie płynu, który jest zbyt wyeksploatowany prowadzi do szybszego zużycia wszystkich elementów hydraulicznych układu hamowania i może nas narazić na wysokie koszty w przyszłości.

Redakcja flamingwheels.pl

Witaj na blogu flamingwheels.pl, na którym tworzymy praktyczne poradniki dla kierowców i fanów mechaniki, motoryzacji i męskiego stylu życia. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?