Jak przygotować się do jazdy autem w zimowych warunkach?

Zima to najtrudniejszy sezon na drogach. Kierowcy powinni się do niego odpowiednio przygotować. Niestety, ale warunki rok w rok zaskakują wiele nieprzygotowanych ludzi. Tak naprawdę już jesienią powinniśmy zacząć myśleć o nadchodzącym sezonie. Dlatego właśnie dziś zajmiemy się podstawowymi aspektami, o których trzeba pamiętać przed zimą. Jak przygotować samochód na śnieg, mróz i śliskie drogi? Oto kilka praktyczny porad, które mogą okazać się nieocenione w trudnych sytuacjach.

Przygotowanie auta na zimę – co sprawdzić?

Przede wszystkim, najważniejszym punktem do przygotowania, jest stan techniczny auta. Trzeba sprawdzić, czy wszystko działa w nim prawidłowo. Nie chcemy przecież, aby zepsuł się w najmniej oczekiwanym momencie. Co jest najważniejsze w aucie w zimie? Z pewnością opony oraz akumulator! Warto sprawdzić wydajność tego drugiego przed nadejściem mrozów. Gdy zima przyjdzie, będzie już za późno. Wyobraź sobie, że wstajesz rano do pracy, próbujesz odpalić samochód, a tu rozładowany akumulator… Nikt nie chce stanąć przed taką sytuacją! Warto więc wyposażyć się w nowy, pewny sprzęt, jeśli wiemy, że poprzedni jest już nieco zużyty. Jeśli chodzi o opony, to należy zmienić letnie na zimowe. Sprawdź stan bieżnika przed wymianą. Jeśli jest zużyty, kup nowe. 

Zima na drodze – zachowaj czujność!

Co roku można usłyszeć „zima zaskoczyła kierowców”. To sytuacja, która jest do uniknięcia! Wystarczy tylko wszystko wcześniej zaplanować i wymienić wszystkie rzeczy przed sezonem. Już jesienią należy zacząć przygotowania. Nawet pomoc drogowa TIR Bydgoszcz wskazuje na ważne aspekty, o które trzeba zadbać. Oprócz samych opon czy akumulatora, ważny jest też płyn do spryskiwaczy. Zimą należy wlać specjalną wersję, która nie zamarza. Wbrew pozorom płyn do spryskiwaczy jest bardzo ważny. Bez odpowiedniej widoczności można sobie nie poradzić! Oprócz samych stałych elementów w każdym samochodzie, warto pomyśleć o pewnych pomocach. Mowa tu na przykład o kablach do ładowania akumulatora. Jeśli nawet mamy pewność, że z naszym nic się nie stanie, to lepiej dmuchać na zimne. Co więcej, mogą się one okazać potrzebne, aby pomóc komuś na drodze!

O czym jeszcze trzeba pamiętać przed zimą?

W samochodzie przed zimą można umieścić także łańcuchy na opony. To szczególnie przydatna pomoc dla kierowców, którzy często jeżdżą w trasy. Nigdy nie wiadomo, czy każda droga będzie przejezdna. Łańcuchy mogą okazać się bardzo potrzebne. Warto pamiętać również o zasadach jazdy w trudnych warunkach. Zachowaj odpowiedni odstęp od innych samochodów, bo drogi są bardzo śliskie. Sprawdź również swoje światła, czy jesteś widoczny i wszystkie sygnały świetlne odpowiednio działają. Zachowaj maksymalną czujność na drodze. W trudnych warunkach nigdy nie wiadomo, co może nagle się wydarzyć! Szczególnie nowi kierowcy, którzy nie mają jeszcze doświadczenia, powinni bardzo uważać. Warto jeździć wtedy w towarzystwie drugiej osoby, która ma większą wiedzę. 

Redakcja flamingwheels.pl