Domowy alkomat – dlaczego warto zakupić?

Na chwilę obecną trudno doszukiwać się przepisów, które nakazywałyby obywatelom — a zwłaszcza kierowcom — posiadania alkomatu w domu lub pojeździe. I choć zakup takiego sprzętu nie jest obowiązkowy, to jednak jest on swoistym gestem dobrej woli w odniesieniu do innych użytkowników dróg, ale też do samego siebie.

Kto powinien posiadać alkomat?

Mówiąc wprost: alkomaty powinny znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym. Trudno bowiem wyobrazić sobie rodzinę, której członkowie nie korzystają z dróg publicznych i tras szybkiego ruchu. Co ważne, nie chodzi tu o stygmatyzowanie społeczeństwa. Picie alkoholu (w rozsądnych ilościach) jest przywilejem każdej osoby dorosłej. Nie można jednak zapominać, że każdy organizm inaczej reaguje na podane mu napoje alkoholowe. U niektórych już po dwóch godzinach nie ma śladu po wypitym piwie. Inni borykają się ze skutkami jego picia przez długie godziny. Właśnie dlatego samodzielne przebadanie się pod kątem zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu powinno mieć miejsce przed każdym wyjściem, które było poprzedzone spożyciem trunku.

Techniczne zalety posiadania alkomatu

Socjologiczne rozstrzygnięcie problemu, czy alkomaty faktycznie są potrzebne przeciętnemu Kowalskiemu to jedno, a związane z nimi kwestie techniczne — to drugie. Dawniej dla osoby kupującej alkomaty cena ich była zbyt duża, by było na nie stać przeciętne gospodarstwo domowe. Dziś kosztują one zaledwie kilkaset złotych, a ich możliwości są ogromne. Dla przykładu alkomaty Alcofind to urządzenia, które:

  • pod względem sposobu działania, technik pomiaru i dokładności dorównują sprzętowi policyjnemu,
  • mogą wykonywać setki pomiarów i zapisywać je w sposób chronologiczny wewnątrz wbudowanej pamięci,
  • pracują bezawaryjnie przez bardzo długi czas, a ich okres kalibracji obowiązuje nawet jeden rok,
  • są całkowicie bezobsługowe i nie wymagają ponoszenia dużych kosztów eksploatacyjnych.

Dlaczego warto mieć w domu alkomat?

W zasadzie trudno znaleźć osobę, która w ogóle nie pije alkoholu. Taka osoba chodzi do pracy, odwiedza znajomych, korzysta z dróg publicznych itd. Zbadanie się przed wyjściem ilości alkoholu w wydychanym powietrzu pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy warto np. pójść na nadgodziny do pracy, czy też lepiej zostać w domu. Alkomaty Alcofind pomogą również odpowiedzieć na pytanie, czy warto wyjechać rowerem na rodzinną przejażdżkę, jeśli kilkanaście godzin temu w domu miała miejsce zakrapiana impreza.

Biorąc pod uwagę możliwości urządzeń tak zaawansowanych technicznie jak alkomaty cena tego sprzętu jest znikoma. Dlatego jego posiadanie to mniejsze ryzyko popełnienia błędu, którego można by w przyszłości żałować.

Redakcja flamingwheels.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *