Dlaczego trzymanie nieużywanego auta jest nieopłacalne?

Chociaż samochód w oczach kierowcy stanowi prawdziwy skarb to – w przeciwieństwie do złotych sztabek – nieustannie traci on na wartości. Niestety stan techniczny oraz cena auta to kwestie, których nie można ignorować ze względu na miłe wspomnienia związane z autem. W jaki sposób i dlaczego nieużywany samochód staje się coraz mniej wartościowy?

Dlaczego długotrwały postój jest bardziej szkodliwy od jazdy?

Samochody zostały stworzone do pokonywania tysięcy kilometrów – chociaż zdanie to może brzmieć jak truizm, ma ono swoje uzasadnienie z punktu widzenia konstrukcji auta. Na przykład smarowanie silnika olejem odbywa się w toku pracy jednostki napędowej, regularne użytkowanie pozwala osuszyć wszystkie zakamarki karoserii, natomiast podczas dłuższej podróży następuje wypalenie sadzy w filtrze cząsteczek stałych. Nawet samochód, który stoi nieużywany w dobrze zabezpieczonym garażu, z czasem ulega zużyciu, a pod wieloma względami okazuje się, że długotrwały postój ma bardziej destruktywny wpływ na auto, niż zwykła eksploatacja.

Sprawny akumulator podłączony do nieużywanego samochodu z czasem ulegnie rozładowaniu, co stale obniży jego pojemność oraz skuteczność – konsekwencje będą szczególnie widoczne podczas chłodniejszych dni, gdy niska temperatura dodatkowo zmniejszy możliwości baterii. Praktycznie wszystkie elektryczne podzespoły samochodu mogą ulec uszkodzeniu w wyniku braku użytkowania, co może wymusić naprawę bądź wymianę m.in. rozrusznika, cewek i przewodów zapłonowych. Długotrwały postój negatywnie wpływa również na stan ogumienia, a także linki zmiany biegów, zaciski hamulców oraz elementy zawieszenia. Oczywiście należy do tego dodać problemy wynikające z wystawienia auta na czynniki atmosferyczne, czyli rozwój korozji, zatkanie odpływów podszybia oraz zawilgocenie oleju bądź baku paliwa.

Co zrobić z nieużywanym autem?

Oprócz pogorszenia stanu technicznego w wyniku długotrwałego postoju warto pamiętać o tym, że auta naturalnie tracą swoją wartość wraz z czasem. Największy spadek można zaobserwować w ciągu pierwszych pięciu lat od opuszczenia salonu, ale to nie znaczy, że po tym czasie krzywa ceny ulega wypłaszczeniu. Nieużywany samochód to podwójna strata, gdyż nie korzystamy z mobilności zapewnianej przez auto, a dodatkowo doprowadzamy do pogorszenia stanu technicznego pojazdu. Z tego powodu najlepiej jest sprzedać taki samochód jak najszybciej, aby uzyskać najlepszą cenę. Skup aut Pabianice – https://autozmieniarka.pl/skup-aut-pabianice/ oferuje swoim klientom dostęp do wyjątkowo szybkiej obsługi oraz rzetelną wycenę samochodu na podstawie opinii rzeczoznawcy i aktualnych cen rynkowych. Kolejnym atutem tego rozwiązania jest fakt, że skupy przyjmują auta niezależnie od ich stanu technicznego, wieku, marki czy rodzaju jednostki napędowej, dzięki czemu można sprawnie sprzedać nawet samochody niezdolne do jazdy lub wraki. Cała procedura sprzedaży może zostać sfinalizowana w ciągu kilkudziesięciu godzin poprzez podpisanie umowy o kupnie-sprzedaży oraz natychmiastowe wypłacenie gotówki przez pracownika skupu.

Redakcja flamingwheels.pl