Tutaj jesteś

Czy warto kupować używane motocykle i skutery?

5 kwietnia 2021 Motoryzacja używane motocykle i skutery

W ostatnim czasie na polskich drogach coraz popularniejsze są motocykle i skutery. Jednocześnie przybywa ogłoszeń z atrakcyjnymi ofertami zakupu modeli używanych. Nowe jednoślady z salonu mogą być bardzo drogie, z tego powodu wiele osób dostrzega szansę na korzystny zakup w wyborze pojazdu z drugiej ręki. W jaki sposób jednak kupować używane motocykle i skutery, by było to bezpieczne?

Motocykle i skutery – nowe czy używane?

Bez wątpienia za decyzją o zakupie nowego pojazdu zawsze przemawia większa pewność co do jego stanu technicznego, jak i gwarancja udzielana przez producenta. Niestety, w przypadku modeli renomowanych marek ceny w salonie mogą być bardzo wygórowane – tymczasem już po roku użytkowania cena motocykla bardzo się obniża. To sprawia, że bardzo korzystnym rozwiązaniem może być zakup pojazdu używanego, jednak relatywnie nowego, od osoby, która o niego dbała. Warto szukać podobnych okazji w internecie, na przykład: ogłoszenia motocykle i skutery wpisane na portalach ogłoszeniowych takich jak chociażby Pokato to szansa na zakup bardzo dobrego motocykla lub skutera po cenie nawet kilkukrotnie niższej niż w salonie. Przy zawieraniu transakcji zawsze należy jednak zachować czujność, by mieć pewność, że stan techniczny pojazdu odpowiada zapewnieniom sprzedającego.

Jak bezpiecznie kupować używane motocykle i skutery?

Zanim zdecydujemy się na zakup używanego motocykla lub skutera, warto dokładnie przemyśleć, do czego będziemy go wykorzystywali, na czym najbardziej nam zależy i na tej podstawie zawęzić poszukiwania do kilku modeli, jednocześnie starając się zdobyć o nich możliwie jak największą wiedzę. Decyzja o zakupie używanego pojazdu nigdy nie powinna zapadać błyskawicznie – warto poświecić nieco czasu na poznanie specyfiki poszczególnych modeli i oględziny pojazdów. Zaplanujmy więcej czasu na oględziny. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, warto wybrać się na nie z osobą, która posiada większą wiedzę na temat motoryzacji i dostrzeże ewentualne problemy. Innym dobrym rozwiązaniem może być przegląd w warsztacie przed zakupem. To dodatkowy koszt, ale może ustrzec nas przed ryzykiem popełnienia kosztownego błędu.

Na co zwracać uwagę przy zakupie używanych motocykli i skuterów?

  • Wygląd lakieru, owiewek i plastików – stan lakieru już na pierwszy rzut oka może zaalarmować kupującego, że coś jest nie tak – jeżeli widzimy, że kładziony był nowy lakier, widoczne są duże rysy, oznaki klejenia czy szpachlowania, mogą być to próby zatuszowania jakiejś kolizji. Mogą być one szczególnie widoczne wewnątrz elementów plastikowych. Niewielkie zarysowania nie powinny być powodem do poważnego niepokoju, jednak często także wskazują na przebieg.
  • Stan zawieszenia – obejrzyjmy ramę i łożyska kół z tyłu lub przodu. Nie powinny występować żadne luzy, koło nie powinno ruszać się na ośce. Przy okazji warto sprawdzić stan ogumienia – wymiana opon to zawsze dodatkowe koszty.
  • Silnik i przekładnia – jeżeli zaobserwujemy jakiekolwiek oznaki wycieku, powinniśmy zrezygnować z zakupu. Może być to przyczyną poważnej awarii. Obejrzyjmy stan śrub silnika – jeżeli są zużyte, może wskazywać to na naprawy wykonywane bez specjalistycznych narzędzi. Warto także poprosić sprzedającego o zgodę na odkręcenie pokrywy przekładni – nie powinno być w niej żadnych śladów zaolejenia.
  • Komplet dokumentów – sprawdźmy 17-cyfrowy numer VIN – identyczny powinien występować w dokumentach i na ramie. Na jego podstawie możemy poznać historię pojazdu korzystając ze specjalnych baza.
  • W czasie jazdy próbnej sprawdźmy, jak wygląda rozruch silnika, czy rozrusznik kręci się równo, sprawdźmy jak motor sprawdza się podczas wolnej i szybkiej jazdy, skrętów, jak działają hamulce.

Znalezienie odpowiedniego motocykla lub skutera nie zawsze jest proste – wymaga poświęconego czasu i niekiedy wiążę się z kilkoma wcześniejszymi rozczarowaniami, gdy podczas oględzin pojazd nie spełnia naszych warunków. Jeżeli jednak będziemy cierpliwi, i zastosujemy się do powyższych wskazówek, to mamy szansę znaleźć wymarzony pojazd w dobrym stanie technicznym w bardzo atrakcyjnej cenie.

Redakcja flamingwheels.pl

Witaj na blogu flamingwheels.pl, na którym tworzymy praktyczne poradniki dla kierowców i fanów mechaniki, motoryzacji i męskiego stylu życia. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?