Mustang Milano

0
174

Mustang Milano był samochodem koncepcyjnym stworzonym przez Forda w 1970 roku. Miał stanowić studium projektowe dla modelu Mustanga na rok 1971. Nazwa pochodziła oczywiście z włoskiego miasta Milan, po którym to szaleją piękne Ferrari i inne włoskie sportowe auta.

Mustang Milano

Milano był samochodem o niecodziennym wyglądzie, przykuwającym uwagę każdego. Samochód był dużo niższy, bo aż o 7 cali od Mustanga z tamtych lat i jego wysokość wynosiła tylko 43 cale! Przednia szyba była nachylona pod kątem 67 stopni. Linia dachu łagodnie przechodziła w tył „Fast back” jednak było to zrobione w sposób bardziej elegancki niż w jakimkolwiek innym ponycarze tamtej epoki. Milano na masce posiadał dwa wloty w stylu NASA ram air, które pozwalały na zasysanie przez silnik tylko chłodnego powietrza. Przód auta był bardzo agresywny i przypominał raczej konstrukcje Pontiaca niż Forda. Przednie lampy były chowane i otwierały się tylko w momencie zapalenia świateł. Samochód nie miał klapy bagażnika, zamiast tego zastosowano wielką, przeszkloną  klapę , która otwierała się automatycznie – coś co później wprowadziło General Motors w swoich : Camaro i Firebird trzeciej generacji. Całość konstrukcji stanowiła bardzo harmonijne połączenie agresywności i gracji, samochód wydawał się lekki a jednocześnie potężny. Całe nadwozie polakierowano na głęboki ciemno fioletowy kolor.

Fioletowe akcenty we wnętrzu

Również fioletowe akcenty znalazły się we wnętrzu auta, gdzie królowała skóra w tym właśnie kolorze. Samochód poruszał się na specjalnych wzmocnionych felgach i bardzo szerokich oponach F60 x 15 zbudowanych przez firmę Firestone specjalnie dla tego auta. Niestety Ford, jak to miał w zwyczaju z pięknymi awangardowymi konceptami, nie zdecydował się na wprowadzenie Milano do produkcji seryjnej. Wielka szkoda gdyż to piękne auto wyposażone w odpowiednio mocny silnik V8 mogło by zostać królem pony cars tamtych czasów. Los prototypu był smutny, auto po odbyciu podróży po salonach samochodowych zostało zniszczone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here